سه شنبه     30/مرداد/1397 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مهدی عصمتی پور گفت: در حال حاضر کشت نشایی استان در محصولاتی مثل پنبه، چغندرقند، ذرت علوفه‌ای و محصولات جالیزی انجام می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه در تمامی شهرستان‌های استان کشت نشایی در حال توسعه و ترویج است افزود: تاکنون اقدامات زیادی برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی استان انجام شده که یکی از این فعالیت‌ها توسعه کشت نشایی برخی محصولات است.

وی با اشاره به اینکه پارسال برای نخستین بار کشت خربزه به شیوه نشایی پیوندی در سرایان با موفقیت انجام شد، بیان کرد: در خوسف نیز امسال پنبه رقم ورامین و مله به صورت نشا کاشت شد و این روند ادامه خواهد داشت.

عصمتی پور با بیان اینکه از ۲ سال گذشته کشت نشایی در استان به وسیله دستگاه‌های مخصوص انجام می‌شود، گفت:هزینه خریداری هر دستگاه ۴۳ میلیون تومان است که ۵۰ درصد آن به صورت یارانه و بلاعوض توسط دولت در اختیار کشاورز قرار می‌گیرد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، سیدجلال مدرسی گفت:۸۰ تن عسل در چهار ماه گذشته از کلنی‌های زنبور عسل خراسان جنوبی برداشت شد.

وی افزود:این مقدار عسل از 27 هزار کلنی زنبور عسل استان برداشت شد. 

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان بیان کرد: پیش بینی می شود تا پایان سال 175 تن عسل از کندوهای زنبور عسل برداشت شود.

سیدجلال مدرسی تعداد زنبورداران استان را 700 زنبوردار اعلام کرد و افزود: بیشترین تعداد کلنی زنبور عسل به شهرستان های بیرجند و قاین اختصاص دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان گفت:عسل خراسان جنوبی به دلیل شرایط آب و هوایی، وجود گیاهان دارویی و محصولاتی از جمله عناب و زرشک از مرغوبیت زیادی برخوردار است که نوع عسل عناب و زرشک این استان، در کشور منحصر به فرد است.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، محمد مالکی گفت: ۸۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت محصولات بهاره بوده که خشکسالی و بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان تولید آنها را ۲۵ درصد کاهش داد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهبندان با اشاره به محصولات فصل بهاره نهبندان افزود: در حال حاضر ۸۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت محصولات بهاره است.

مالکی بیان کرد: این میزان سطح زیر کشت شامل محصولات علوفه‌ای، پنبه، محصولات صیفی و سبزیجات می‌شود.

وی اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود بیش از ۲۸ هزار تن محصول از این میزان سطح زیر کشت برداشت شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهبندان  از کاهش ۲۵ درصدی تولید محصول در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: خشکسالی و بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان خسارت‌های زیادی به محصولات این شهرستان وارد کرده است.

وی با اشاره به عمده محصولات باغی این شهرستان بیان کرد: در حال حاضر ۱۷۶ هکتار از اراضی این شهرستان تحت پوشش زیتون است.

مالکی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود ۶۰ تن  زیتون  در سال جاری برداشت شود، افزود: این میزان نسبت به سال گذشته پنج درصد افزایش داشته اما باز هم خسارت‌هایی از خشکسالی متحمل شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهبندان  بیان کرد: طی سال گذشته ۶.۵ تن روغن زیتون در این شهرستان استحصال شده است.

وی از سطح ۳۴۰ هکتار سطح زیر کشت خرما خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود از این میزان سطح زیر کشت، ۶۰۰ تن خرما برداشت شود.

محمد مالکی در پایان گفت: باغات خرما بر اثر بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان و خشکسالی ۴۰ درصد خسارت‌دیده‌اند.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مریم جوادی بایگی گفت: بزرگترین کلکسیون عناب کشور با 34 اکوتیپ از هفت استان در این شهرستان ثبت شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه افزود: در این کلکسیون که از سال 87 آغاز به کار کرد، ارقام عناب سراسر کشور جمع آوری شده است. 
وی اظهار داشت: تعداد 34 اکوتیپ عناب از استان های لرستان، مازندران، گلستان، اصفهان، قم، فارس، خراسان رضوی و خراسان جنوبی در این کلکسیون کاشت شده است.
جوادی گفت: این ارقام از مناطق مختلف از جمله عربخانه نهبندان، آسفیچ سربیشه، درح، شهررضا اصفهان، کنگان سربیشه، تجنود قاین، بیرجند، درخش درمیان، کوهپایه اصفهان، قم، بردسکن کاشمر، مقام ساری، جویبار، عنبرستان سبزوار، کلاله چشمه آغسو، گزیک درمیان، گیوک و الغور بیرجند، کلکسان نوغاب، الیگودرز و کازرون شیراز جمع آوری شده است. 
وی بیان کرد: افزایش و حفظ ژرم پلاسم عناب در استان به عنوان قطب تولید عناب کشور، بررسی سازگاری گونه های مختلف عناب و مقایسه صفات مورفولوژیکی آنها، انتخاب ارقام برتر با توجه به نیاز و ایجاد محیط آموزشی و پژوهشی از جمله اهداف ایجاد کلکسیون عناب در این شهرستان است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه با بیان اینکه خراسان جنوبی 98 درصد عناب تولیدی کشور را به خود اختصاص داده است گفت: از لحاظ اندازه و کیفیت میوه رقم گیوک، نوغاب و قم جزو ارقام برتر این کلکسیون در سربیشه شناسایی شد.
وی ادامه داد: همچنین از رقم کازرون شیراز به عنوان یک رقم پاکوتاه برای کشت فشرده عناب در خراسان جنوبی می توان استفاده کرد.
وی بیان کرد: این شهرستان با سطح زیر کشت یکهزار و 52 هکتار عناب، رتبه نخست سطح زیرکشت و تولید استان را به خود اختصاص داده است و تلاش داریم با انجام آزمایش های و بررسی هایی که در این کلکسیون انجام می شود با اصلاح نژاد عناب، بهترین نوع را با روش تکثیر و پیوند در اختیار کشاورزان قرار دهیم.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه افزود: تاکنون مشخصات فنوتیپی اکوتیپ های موجود در این کلکسیون به طور کامل ثبت و اکوتیپ های موجود با استفاده از نشانگرهای مولکولی ISSR شناسنامه دار شده اند.
جوادی بایگی از چاپ سه کتاب در خصوص محصول عناب در استان خبر داد و گفت: همچنین با همکاری دانشگاه های معتبر در زمینه اجرای پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا با محوریت عناب فعالیت هایی در حال انجام است.
در حال حاضر سطح زیر کشت باغات عناب خراسان جنوبی سه هزار هکتار است و سال گذشته حدود پنج هزار و 138 تن محصول در استان تولید شد.
لازم به ذکر است که تعداد 9 هزار خانوار بهره بردار در زمینه تولید محصول عناب در استان فعالیت دارند و میزان برداشت این محصول در سال جاری پنج هزار و 500 تن پیش بینی شده است. بازدید امروز181
بازدید دیروز277
بازدید هفته458
بازدید کل38090