یکشنبه     06/اسفند/1396 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مهدی کیانی زاده امروز شنبه5 اسفند در مراسم افتتاحییه دوره آموزشی ملی پرورش اقتصادی شتر در شهرستان بشرویه گفت: در بررسی پیشینه دامداری شهرستان بشرویه شتر به عنوان یک ظرفیت تطبیق یافته با محیط وجود داشته که به دلایل مشکلات ناشی از خشکسالی این ظرفیت بسیار کمرنگ شده است.
رئیس موسسه سرم سازی شرق کشور ادامه داد: با توجه به اینکه مراتع دیگر توان تغذیه دام ها را ندارند باید با بهره گیری از یافته های تحقیقاتی و روش های تطبیقی برنامه ریزی های لازم برای تقویت حوزه دامپروری و کشاورزی را انجام داد.
وی اظهار کرد: شتر دارای ارزش های نهفته زیادی است و می توان با پرورش این دام با صرف کمترین هزینه و بهره گیری از تمامی فرآورده های ناشی از شترداری، بیشترین بهره وری اقتصادی را داشت.
کیانی زاده گفت: امیدواریم این همایش نقطه جهشی برای پرورش اقتصادی شتر در بشرویه به عنوان خاستگاه پیشین شترداری باشد و موسسه سرم سازی رازی نیز در این زمینه آمادگی خود را برای برگزاری کارگاه های آموزشی مورد نیاز اعلام می کند.
دوره آموزشی ملی پرورش اقتصادی شتر ویژه کارشناسان، دامپزشکان و شترداران کشور با تلاش انجمن علمی شتر ایران و جهاد کشاورزی بشرویه تا هفتم اسفند در هتل کیان بشرویه ادامه دارد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، غلامرضا قوسی امروز شنبه (5 اسفند96) در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی ملی توسعه اقتصادی پرورش شتر که در شهرستان بشرویه برگزارشد با اشاره به اهمیت رونق پرورش شتر در منطقه خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی چهارمین استان عشایری کشور است و ۸۱ هزار نفر عشایر را در خود جای داده که ۸۰ درصد در نوار مرزی مستقر هستند و عمدتاً از پایگاه های بسیج می باشند که وظیفه امر نگهبانی را برعهده دارند .

 مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی افزود: در این همایش متخصصین و صاحبنظران در خصوص پرورش شتر حضور دارند و قطعاً از وجود آنان استفاده خواهد شد.

 مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی افزود : انتظار داریم در این دوره نکات فنی خاص و ویژه پرورش دهندگان شتر ارائه گردد.

 وی با اشاره به اینکه جامعه عشایری از مهم‌ترین جامعه کشور به حساب می‌آید گفت: جامعه عشایری  تولید کننده اقتصادی هستند و بیشتر در مراتع مستقر می باشند ، اکثریت مطلق دام آنان دام سبک است که سعی می کنیم دام سنگین از جمله پرورش شتر را جایگزین کنیم.

 وی افزود: خراسان جنوبی چهارمین استان عشایری کشور است و ۸۱ هزار نفر عشایر را در خود جای داده که ۸۰ درصد در نوار مرزی مستقر هستند و عمدتاً از پایگاه های بسیج می باشند که وظیفه  امر نگهبانی را برعهده دارند .

قوسی تصریح کرد:  ۷۵ درصد عشایر در حوزه تولید گوشت قرمز،شیر و لبنیات فعالیت می کنند.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی با اشاره به خشکسالی های مداوم در خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی وارد دوره ۱۸ ساله خشکسالی خود شده و در سنوات گذشته نیز طرح قطع دام از مراتع در دستور کار قرار داده ایم چرا که مراتع دیگر چیزی برای چرای دام ندارد.

وی به اجرای طرح‌های تنوع‌بخشی در حوزه عشایر اشاره کرد و گفت : پنج طرح برای تنوع بخشی به فعالیت‌های عشایر در برنامه ششم هدف گذاری شده که از جمله آن می‌توان به افزایش تولید شیر، گوشت قرمز ،گردشگری و بوم گردی، جمع آوری و بسته بندی گیاهان دارویی اشاره کرد .

مدیر کل امور عشایری خراسان جنوبی تصریح کرد :۷۰ درصد از مراتع در اختیار عشایر است و اکثرا پروانه چرا دارند که می‌توانند از این فرصت در جهت بسته بندی گیاهان دارویی با مجوزهای مربوطه اقدام کنند

قوسی با اشاره به تنوع گونه گیاهی در خراسان جنوبی هم گفت: ۰ ۸۰ گونه گیاهی ارزشمند در استان داریم و عشایر می توانند برنامه ریزی اقتصادی در این زمینه داشته باشند.

وی  افزود : در همین راستا به میزان ۵۷  تن بسته بندی گیاه دارویی برنامه ریزی کرده‌ایم تا عشایر و افراد علاقه مند در حوزه ی بسته بندی گیاهان دارویی با اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت وارد  کار شوند .

مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت ۱۱ تعاونی عشایر در خراسان جنوبی گفت :۱۱ تعاونی عشایر و یک اتحادیه در حال فعالیت و خدمات رسانی از جمله اقدامات عمرانی، خدماتی و تامین و توزیع نهاده های دامی و کشاورزی و آموزش های مربوطه هستند.ه گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، ظهر امروز(شنبه 5 اسفند) در حاشیه همایش ملی آموزشی توسعه پرورش اقتصادی شتر که با حضور مسئولان کشوری ، استانی و جمعیتی قریب به 500 نفر شرکت کننده از سراسر کشور در هتل کیان بشرویه برگزار شد ، جشنواره نان سالم با حضور استاندار خراسان جنوبی گشایش یافت.

 

جشنواره نان سالم با محوریت عرضه محصولات نانی با تنوع بیش از 50 نوع نان سالم  وغرفه های مختلف صنایع دستی، محصولات لبنی عشایری و .... با هدف شناساندن بشرویه به عنوان شهرستان پیشرو در تنوع نان سالم در کشور برگزار گردید.

دکتر مروج الشریعه  استاندار خراسان جنوبی در حاشیه بازدید از این جشنواره بر همکاری و تعامل مسئولان بویژه حوزه بهداشت با تولیدکنندگان و عرضه کنندگان محصولات دامی تاکید کرد.برگزاری مراسم عزاداری ایام فاطمیه در سازمانبازدید امروز0
بازدید دیروز0
بازدید هفته0
بازدید کل41927