به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، امروز یکشنبه (21 خرداد) و همزمان با نخستین روز از هفته جهادکشاورزی، رئیس سازمان، نماینده ولی فقیه در سازمان، مدیران کل ادارات تابعه، معاونین، مدیران و همچنین جمعی از کارکنان و پیشکسوتان جهاد با دکتر قناعت استاندار خراسان جنوبی دیدار کردند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در این دیدار گفت: تاکنون ۴۰ درصد اراضی کشاورزی استان سند دار شده است که از این مقدار ۳۷ درصد در دولت سیزدهم انجام شده است

مهدی جعفری اظهار داشت: به مناسب هفته جهاد کشاورزی ۱۵۷ طرح با اعتبار 292 میلیارد و۵۰۰ تومان در استان آماده افتتاح است.

وی افزود: با بهره‌برداری از این طرح‌ها، ۴۰ هزار نفر از مزایای آن برخوردار و برای ۱۴۶ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شده و تثبیت شغل هم برای سه هزار و ۱۲۷ نفر رقم خواهد خورد.

این تعداد طرح از نظر تعداد ۴۵ درصد و نظر حجم اعتبارات ۱۸۳ درصد رشد دارد.

وی بیان کرد: در سال گذشته افزایش ۴۶۰ درصدی تسهیلات پرداختی بخش کشاورزی استان به مبلغ هزار میلیارد تومان داشته ایم. وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۶۶ هزار و ۹۱۲ هکتار رفع تداخل اراضی کشاورزی را داشته‌ایم که این مقدار عملکرد با کل عملکرد سال‌های قبل برابری می‌کند، عنوان کرد: خراسان جنوبی در این خصوص جزو ۶ استان برتر کشور است. جعفری عنوان کرد: سال گذشته ۳۵۲ هکتار از اراضی ملی و دولتی جهت طرح‌های سرمایه گذاری کشاورزی و غیرکشاورزی به متقاضیان واگذار شده است و که نسبت به سال ۱۴۰۰، ۱۷۹ درصد افزایش داشته است.

وی بیان کرد: سال گذشته ۶۱۵ مورد کاربری غیرمجاز در سطح استان شناسایی شد که نسبت به سال قبل‌تر ۳۹ درصد رشد داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به وجود ۲۳ شرکت شهرک کشاورزی در خراسان جنوبی، بیان کرد: سال ۱۴۰۱ واگذاری اراضی در شهرک‌ها، ۱۹.۵ درصد رشد داشت، همچنین سال گذشته با ورود جدی سطح زیرکشت گلخانه‌های استان ۴۰ هکتار افزایش یافت که رشد ۵۰ درصدی دارد.

جعفری از افزایش ۲۳۰ درصدی سطح زیرکشت باغات استان در سال گذشته خبرداد و اظهار داشت: سال گذشته همچنین سه هزار و ۵۲۲ هکتار سطح زیرکشت اراضی باغی استان براساس الگوی کشت افزایش یافت و در حال حاضر سطح زیرکشت باغات استان ۹۹ هزار و ۶۷۱ هکتار است.

وی ادامه داد: خراسان جنوبی از محدود استانهایی است که با اقدامات انجام شده در یک سال گذشته سطح زیر کشت باغات از سطح زیر کشت زراعت پیشی گرفته است.

جعفری با اشاره به مرمت و احیای ۳۶۰ رشته قنات در سال گذشته به طول ۸۹ کیلومتر هم گفت: مرمت قنوات در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل‌تر رشد ۴۲۳ درصدی دارد، همچنین پارسال ۳۲.۴ کیلومتر خط لوله انتقال آب کشاورزی اجرا شده که نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد ۸۵۲ درصدی دارد.

وی افزود: در مجموع سال گذشته خراسان جنوبی در زمینه اجرای طرح‌های آب و خاک یعنی اجرای قنوات و سامانه‌های نوین آبیاری رتبه اول را در سطح کشور کسب کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: سال گذشته برای اولین بار اعتبار برای مقابله با زنگ جارویی زرشک گذاشتیم و عملیات مبارزه و هرس در سطح هزار و ۵۰۰ انجام شد، همچنین در سال جاری مبارزه با سن گندم در سطح ۹۲۹ هکتار انجام شد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته در استان ۱۹ هزار و ۱۹۵ تن توزیع کود شیمیایی داشته‌ایم، بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود چهار هزار تن خرید تضمینی گندم در استان انجام شد و این رقم در کل سال گذشته ۱۱ هزار و ۷۷۷ تن بوده که نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد چهار برابر دارد.

وی از افزایش ۲۰۵ درصدی توزیع بچه ماهی در سال گذشته خبرداد و گفت: در این مدت ۵۲۰ هزار تن توزیع بچه ماهی را داشته‌ایم و همچنین برای اولین بار توزیع رایگان خوارک آبزیان را در سال گذشته به مقدار بیش از پنج تن داشتیم.

وی گفت: جعفری با بیان اینکه سال گذشته ۱۴ واحد صنعتی بخش کشاورزی استان به چرخه تولید بازگشت، بیان کرد: همچنین در این مدت ۳۵ پروانه بهره‌برداری و ۴۲ جواز تاسیس به ارزش هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در سطح استان صادر شده‌است.

وی اظهار داشت: سال گذشته هزار و ۶۱۴ تن گوشت منجمد مرغ، ۱۳۴ تن گوشت منجمد گوسفندی، ۴۵۶ تن گوشت گوساله منجمد، چهار هزار و ۲۴۲ تن برنج و بیش از چهار هزار تن شکر در استان توزیع شده است.

وی از افزایش سه هزار درصدی سطح زیر کشت دانه های روغنی در خراسان جنوبی به دلیل نیاز کشور خبرداد و گفت: همچنین سال گذشته دو هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت ذرت علوفه‌ای رفت که همین موضوع باعث شده که هیچ علوفه ای از خارج از استان وارد نکنیم و در زمینه تامین علوفه به خودکفایی برسیم.

وی افزود: در سال جاری هم ۱۵ هزار از اراضی استان زیر کشت انواع علوفه رفته است که ۲ هزار هکتار آن ذرت علوفه‌ای است.