به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، ظهر امروز دوشنبه (22 خرداد) پروژه احداث سازه سنگی ملاتی روستای سرند با حضور دکتر جعفری رئیس سازمان، اشرفی معاون هماهنگی اموراقتصادی استاندار، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، معاونین، مدیران سازمان و همچنین رحیمی فرماندار، حجت‌الاسلام استاد امام جمعه شهر دیهوک و مسئولین شهرستان طبس همزمان با دومین روز از هفته جهادکشاورزی افتتاح شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در این مراسم ضمن تشکر از زحمات انجام شده در خصوص اجرای پروژه های آبخیزداری، گفت: این سازمان به منظور استفاده بهینه از منابع آبی، توسعه آبخیزداری را در دستور کار قرار داده است.

مهدی جعفری افزود: اجرای سازه‌های آبخیزداری در این استان سبب احیای قنوات شده و در برخی نقاط مهاجرت معکوس به روستاها را در پی داشته است.

وی اظهار داشت: عنوان نمونه قنات خانیک فردوس و قنات درخت توت مشوکی سربیشه بعد از سالهای متوالی خشکسالی مجدد زنده شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به ثبات و افزایش آبدهی قنوات گفت: یکی از مشکلات اصلی قنوات در زمان سیل، نفوذ و جمع شدن گل‌ و لای در مسیر قنوات بود که هزینه برداشت آن سنگین می‌شد لذا با اجرای طرح‌های آبخیزداری از این مشکل جلوگیری می‌شود.

اشرفی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی نیز در این مراسم گفت : در حوزه آبخیزداری اعتبارات ملی خوبی در استان خراسان جنوبی جذب شده است که میطلبد مسئولین تلاش کنند و پروژه های عمرانی خود را تعریف و به مرحله اجرا درآوردند.

رحیمی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان طبس بیان کرد : تنها راه نجات روستاها و مهاجرت معکوس آب است که اگر در روستاها طرح های آبخیزداری اجرا شود این امکان را میدهد که مهاجرت معکوس صورت پذیرد.

لازم به ذکر است حجم سازه ۱۲۷۰ متر مکعب، حجم مخزن ۴۲۰۰۰ متر مکعب، ارتفاع سازه ۶ متر، سال اجرا ۱۴۰۱ و با اعتبار ۳۰ میلیارد ریال می باشد.