به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، مدیر حفظ نباتات سازمان بیان کرد: خراسان جنوبی با ۱۶ هزار و ۵۰۴ هکتار باغ زرشک، ۹۸ درصد زرشک تولیدی کشور را به خود اختصاص داده است.

وحید ضیائیان احمدی پراکنش نامناسب بارندگی‌ها، درجه حرارت، اختلاف دمای معنی دار شب و روز، خشکسالی‌های پی در پی، عدم رعایت دور آبیاری، ضعف درختان ناشی از فقر خاک‌های این باغات از لحاظ مواد غذایی و عدم توجه و مبارزه شیمیایی با بیماری توسط تعدادی از کشاورزان را از جمله عوامل گسترش این بیماری دانست.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: علائم ظاهری بیماری شامل ظهور لکه‌های زرد یا نارنجی رنگ روی سطح برگ، ساقه‌های جوان و میوه‌ها بوده که در ابتدای شروع بیماری نمود می‌کند.

وی با بیان اینکه با پیشرفت بیماری علائم جارویی شدن در درختان ظاهر می‌شود، گفت: در راستای کنترل بیماری عملیات مبارزه در سال گذشته، هزار و ۱۷۴ هکتار مبارزه مکانیکی (هرس) و ۶۴۹ هکتار مبارزه شیمیایی در باغات زرشک استان انجام شده است.

ضیائیان احمدی با اشاره به حمایت‌های انجام شده از کشاورزان بیان کرد: زنگ جارویی زرشک بر اساس قوانین سازمان حفظ نباتات جزو بیماری‌های خصوصی بوده و رسالت این سازمان تنها هدایت و ارائه توصیه‌های فنی به کشاورزان است ولی با توجه به اقتصاد ضعیف خانوار و استراتژیک بودن این محصول، اقداماتی برای جلوگیری و مبارزه با آفت انجام می‌شود.

وی تشکیل ستاد کنترل بیماری زنگ زرشک، شناسایی مناطق آلوده و تهیه نقشه پراکنش بیماری و پهنه بندی و پایش مستمر باغات زرشک در تمام نقاط استان را از اقدامات انجام شده دانست و افزود: انجام طرح تحقیقاتی تأثیر سموم مختلف بر کنترل پاتوژن با همکاری مرکز تحقیقات استان، خرید ۱۱ دستگاه دیتالاگر جهت پیش آگاهی و ردیابی آفات و بیماری‌های مهم استان از جمله زنگ زرشک و برگزاری کارگاه‌های آموزشی- ترویجی، تهیه و نصب بنر، پمفلت و پوستر، تهیه و ارسال تقویم باغی عوامل خسارت زای زرشک از دیگر اقدامات انجام شده است.

بنا به گفته ضیائیان احمدی، تهیه و توزیع سموم رایگان مناسب در راستای کنترل بیماری به منظور تشویق کشاورزان به انجام به موقع مبارزه علی رغم خصوصی بودن این بیماری و عدم اعتبار در این خصوص، تهیه و تدارک به موقع سموم مورد نیاز در مبارزه علیه زنگ زرشک با همکاری فروشندگی‌های سموم و تجهیز ناوگان سمپاشی در مناطق آلوده استان از دیگر اقدامات انجام شده برای مبارزه با این بیماری است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: طرح اعتباری کنترل زنگ جارویی زرشک تهیه و تدوین و به وزارت جهاد کشاورزی و استانداری جهت جذب بودجه از محل اعتبارات بحران ارسال شده است.

وی بیان کرد: استفاده از نیروهای بسیج سازندگی جهت انجام هرس و مبارزات شیمیایی در مناطق آلود، هرس درختان زرشک جهت کاهش آلودگی و کنترل بیماری در مناطق آلوده و جلوگیری از گسترش آن به سایر نقاط استان از طریق اعمال قوانین قرنطینه‌ای از دیگر اقدامات مقابله‌ای بوده است.

اگرچه زرشک کاران از سال‌ها پیش با تیغ مشکلات سر و کار دارند اما بعد از برگزاری جشنواره بین‌المللی زرشک در خراسان جنوبی، چشم انتظار بودند تا برخی از این مشکلات رفع شود. انتظار می‌رفت در بستر این جشنواره، مشکلات زرشک کاران اعم از شبیخون آفت زنگ زرشک در باغات، برند سازی و موانع پیش روی صادرات هم مورد توجه ویژه قرار گیرد تا روزنه‌های امید برای کشاورزان هم نمایان شود.