به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی، مهدی جعفری گفت: قبل از دولت سیزدهم ٢ هکتار از سطح زیرکشت استان به دانه‌های روغنی اختصاص داشت و اکنون به ۶٢ هکتار با سه هزار درصد افزایش، رسیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: الگوی کشت استان خراسان جنوبی ابلاغ شده است که متناسب با آن کار پیش می‌رود به همین منظور توسعه و گسترش کشت دانه‌های روغنی در دستور کار این سازمان قرار دارد.

وی افزود: همچنین توسعه کشت گلخانه‌ای در دستور کار قرار دارد به طوری که در دولت قبل فقط ٨۴ هکتار گلخانه در استان داشتیم اما اکنون ۵٠ درصد به این سطح اضافه شده یعنی صنعت گلخانه‌ای خراسان جنوبی به‌شدت رو به توسعه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: علاوه بر این سال گذشته ۵۴ هکتار به زیرساخت‌های گلخانه‌ای استان اضافه شد و سال قبل از آن نیز ٣٧ هکتار به زیرساخت‌ها اضافه کردیم.

وی تصریح کرد: با توسعه صنعت گلخانه‌ای، بازدهی مصرف آب و تولید افزایش می‌یابد تا حداکثر بهره‌وری را داشته باشیم.

جعفری افزود: همچنین در سالی که گذشت سه هزار و ۵٢٠ هکتار به سطح زیرکشت درختان استان اضافه شد یعنی آمار درختان خراسان جنوبی به حدود ١٠٠ هزار مورد رسید و از محصولات پر آب‌بر به سمت محصولات کم‌آب‌بر حرکت کردیم.

وی گفت: سطح زیرکشت محصولات باغی و زراعی خراسان جنوبی همان ١٧٠ هزار هکتار است فقط افزایش عملکرد در واحد سطح را افزایش دادیم و از همه مهم‌تر محصولی تولیدی شده که تولیدکننده دغدغه بازار فروش آن را نداشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: الگوی کشت که در خراسان جنوبی دنبال می‌شود همان توسعه محصولات خاردار مانند زرشک، عناب، زعفران، پسته و گل محمدی است اما کشت گیاهان دارویی و روغنی هم به محصولات کشاورزی استان اضافه شده و در حوزه دامداری نیز پرورش شتر و شترداری در دستور کار است.

وی بیان کرد: این موارد نشان دهنده تناسب الگوی کشت با آنچه طبیعت به ما داده و دانش بومی به ما آموخته است.

 
 

1000 کاراکتر باقیمانده است


آمار بازدید کنندگان

بازدید امروز0
بازدید دیروز0
بازدید ماه0
بازدید کل114134