به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان  از تولید ۳ هزار و ۸۹۵ تن گوشت و شیر شتر در خراسان جنوبی از ابتدای سال تاکنون خبر داد و گفت: ۳۲۰ تن گوشت شتر و ۳ هزار و ۵۷۵ تن شیر شتر از ابتدای سال تاکنون در استان تولید شده است.

محمدشبانی ارزش این میزان تولیدات را ۲۸۷ میلیارد تومان تومان عنوان کرد و اظهار کرد: در خراسان جنوبی بیش از ۳۷ هزار شتر وجود دارد و از این حیث رتبه دوم را در کشور دارد.

وی افزود: ۵۴۷ بهره بردار در این استان در واحد‌های صنعتی و سنتی به شترداری مشغول هستند.

 معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه دام ها به صورت زنده علاوه بر نیاز داخل به استان‌های همجوار ارسال می‌شود گفت: از جمله نژاد‌های شتر بلوچی، تک کوهانه و سندی است.

شبانی همچنین ظرفیت سالانه شیر شتر را ۱۱ هزار تن عنوان کرد افزود: این میزان شیر در ۳۹۵ واحد تولید شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌های بارز شیر شتر، سرعت فساد پایین آن است گفت: شیر شتر بدون وسایل سرمایشی، کیفیت خود را در دمای ۴ درجه به مدت ۱۲ روز و در دمای معمولی اتاق به مدت ۴۸ ساعت و حتی بیشتر نگه می‌دارد و این در حالیست که شیر گاو در دمای اتاق ظرف ۱۲ ساعت ترش می‌شود.

پیشگیری از بروز مشکلات قلبی عروقی، محافظت از لثه و دندان‌ها، درمان التهاب روده بزرگ، درمان کم خونی، مقابله با دیابت ، هضم راحت، کاهش وزن، جلوگیری از پیری زودرس و درمان آرتروز از جمله خواص شیر شتر است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی همچنین به طرح هاب شتر اشاره کرد و افزود: عملیات ساخت و ساز زنجیره تولید از واحد قرنطینه‌ای حیدر آباد شهرستان نهبندان، میدان دام و بهره برداری کشتارگاه و همچنین مرکز تحقیقات ایستگاه پرورش شتر بجد که در حال حاضر به فعالیت خود شروع به کار نموده است و اقداماتی از جمله فرآوری شیر شتر به صورت سنتی (دوغ، قره قروت، دوغ زرد، صابون، کشک ) و کار‌های تحقیقاتی از جمله انتقال رویان شتر در دست اجرا است و همچنین نیز رکورد گیری شیر در حال اجرا است.