به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، مهدی جعفری صبح امروز در برنامه رادیویی پرسمان با اعلام این خبر که کشاورزان نگران کاهش سهمیه سوخت نباشند، گفت: تاکنون ۳ هزار دستگاه جی پی اس بر روی تراکتور‌های کشاورزی استان نصب شده است و قرار نیست سهمیه‌ها کاهش یابد

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: نصب جی پی اس بر روی تراکتور کشاورزان اقدامی برای مدیریت بهینه مصرف سوخت است و کشاورزان نگران کاهش سهمیه و یا قطع آن نباشند.

وی این اقدام را مصوبه ستاد مقابله با قاچاق سوخت استان اعلام کرد و افزود: ما مکلف به اجرای این مصوبه هستیم و بر اساس برآورد‌ها نصب چی پی اس به نفع کشاورزان است و در این طرح بر اساس عملکرد و پیمایش تراکتور میزان سوخت داده می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به نگرانی برخی کشاورزان مبنی بر کاهش سهمیه سوخت گفت: نصب جی پی اس اتفاقاً به نفع کشاورزان است و مواردی داشته ایم که کشاورزی قبلا ۴۰۰ لیتر سهیمه می‌گرفت، اما الان با نصب این دستگاه بر روی تراکتور تا دو هزار لیتر سوخت دریافت کرده است.

جعفری تصریح کرد: مبنای ما در تخصیص سوخت میزان کارکرد واقعی و پیمایش تراکتور است و به هر میزانی که سوخت مصرف شود به کشاورز تخصیص می‌دهیم.

وی با اشاره به وجود ۶ هزار و ۳۰۰ دستگاه تراکتور کشاورزی در استان افزود: هزینه نصب جی پی اس بر روی تراکتور را دو میلیون و ۶۷۰ هزار تومان است و تاکنون ۳ هزار کشاورز برای این کار اقدام کرده اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تأکید کرد: سوخت اعلامی مختص بخش کشاورزی است و پیش از این ممکن بود برخی افراد سودجو، سهمیه‌ها را در بازار آزاد می‌فروختند بدون اینکه از تراکتور‌ها استفاده‌ای در بخش کشاورزی می‌کردند که با نصب جی پی اس، بساط این تراکتور‌ها جمع می‌شد.

وی همچنین درخصوص سفر معاون سازمان انرژی اتمی به استان گفت: در سفر معاون سازمان انرژی اتمی و مدیرعامل شرکت کاربرد پرتو‌های ایران به استان و در جریان بازدید از بارگاه‌های زرشک و مراکز فرآوری زرشک و زعفران، ۶ مکان برای ایجاد شهرک پرتودهی معرفی شد.

جعفری با بیان اینکه در داخل استان یه سری مسائل و مشکلاتی در خصوص آفات کشاورزی داریم، افزود: بعنوان مثال در حوزه آفات کرم گلوگاه انار، کرم خراط، مگس میوه مدیترانه‌ای، سوسک حنایی خرما، زنگ جارویی زرشک و مواردی از این قبیل را بتوانیم با استفاده از علم هسته‌ای برای نرعقیمی آفات و جلوگیری از تولید مثل آنها انجام شود که کنترل این گونه آفات را صورت پذیرد.

وی ادامه داد: در قبال آن کمتر از سموم کشاورزی استفاده خواهد شد و ضایعات بخش کشاورزی که تقریباً ۲۵ درصد تولیدات، در بخش کشاورزی می باشد، جلوگیری گردد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی گفت: با توجه به ظرفیت‌های خوب استان، مقرر شد این شهرک به عنوان شهرک پرتو شرق کشور از بهمن امسال کلنگ زنی و تا یک سال آینده به بهره برداری برسد.

وی بیان کرد: هزینه پرتودهی محصولات کشاورزی برای کشاورزان بسیار مناسب و به لحاظ سلامت غذایی نیز محصولاتی که پرتو دهی شوند کاملا سالم هستند.

وی در خصوص اهمیت راه اندازی شهرک پرتو دهی برای محصولات کشاورزی گفت: پرتو دهی محصولات کمک زیادی به از بین بردن آفات مختلف محصولات استان دارد.

وی افزود: در حوزه انبارداری محصولات نیز می‌توان مدت زمان بیشتری انبارداری محصولات را افزایش داد و در افزایش ماندگاری محصولات به صورت تازه مثل زرشک می‌تواند به مدت طولانی‌تر موثر است.

جعفری تاکید کرد: در حوزه صادرات نیز با کاهش بار میکروبی، می‌توان محصولات را با کیفیت و بدون برگشت داشته باشیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: این سفر در راستای ایجاد انعقاد تفاهم نامه‌ای که در جشنواره ملی زرشک در خصوص ایجاد سایت پرتودهی، صورت گرفت و امیدواریم که این سایت پرتودهی حسب پیشنهاد معاون سازمان انرژی اتمی تبدیل به شهرک پرتودهی هسته‌ای شرق کشور شود.