به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، غلامرضا دره کی با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش تکمیل زیرساخت های هفت شهرک کشاورزی در سطح استان افزود: در سال جاری انجام عملیات اجرایی زیر ساخت شهرک ها در مجموع با هزینه کرد 14 میلیارد تومان از محل تخصیص اعتبارات سال قبل و جاری پیشرفت خوبی داشته است.

وی میزان اعتبار تخصیص یافته به این حوزه در دولت سیزدهم را 26 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: تکمیل زیرساخت شهرک گلخانه ای ماژان در شهرستان خوسف در صورت تخصیص 15 میلیارد تومان اعتبار به پایان می رسد.

مدیر شرکت شهرک های کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه 23 شرکت در سطح استان وجود دارد، اظهار کرد: از این تعداد زیرساخت های 8 شهرک تکمیل، هفت شهرک در حال اجرای زیرساخت و مابقی در مرحله مطالعات نهایی می باشد.

وی سر جمع اعتبار مورد نیاز برای تکمیل زیر ساخت این شهرک ها را حدود 400 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: شهرک های گلخانه ای ماژان، شهرک گلخانه ای و دام زیرکوه و شهرک دام حسین آباد فردوس به دلیل درصد پیشرفت و نیاز این شهرستانها در اولویت تکمیل قرار دارند.

دره کی به تعیین تکلیف اراضی حدود 60 واحد گلخانه ای بلاتکلیف در شهرک های گلخانه ای خراسان جنوبی در 20 ماه گذشته اشاره کرد و افزود: اراضی 48  واحد که بعضاً پنج سال از تحویل زمین به متقاضیان گذشته بود و هیچ اقدامی در آنها انجام نشده بود خلع ید و 12 واحد نیز تکمیل و به بهره برداری رسید.

وی با بیان اینکه اهلیت سنجی 75 نفر از متقاضیان سرمایه گذاری در شهرک های کشاورزی در سال جاری انجام شده است، ادامه داد: بر همین اساس، پیش بینی می شود در سال آینده جهش خوبی در انعقاد قرارداد، واگذاری و شروع عملیات ساخت گلخانه و واحدهای دامی در سطح شهرک های کشاورزی استان داشته باشیم.

به گفته وی، در شهرک های دامی در اختیار شرکت شهرک های کشاورزی استان، برای اولین بار در سال آینده واحدهای دامی  شروع به ساخت و اجرای طرح می کنند.

ایشان مهمترین مشکل توسعه شهرک های کشاورزی را کمبود تخصیص آب برشمرد و با توجه به اهمیت توسعه کشت های گلخانه ای و تاثیر این واحد ها در افزایش تولید و اشتغال زایی استان، خواستار مساعدت و همکاری بیشتر مسئولین ذی ربط شد.