به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، رییس سازمان، مسئول تمشیت حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان و جمعی از معاونان، مدیران و همکاران سازمان و همچنین مدیران کل ادارات تابعه وزارت جهادکشاورزی در استان، به مناسبت آغاز هفته جهاد کشاورزی با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند دیدار و گفتگو کردند.

محمدحسین اکبری ضمن گرامیداشت یاد امام راحل(ره) که در روز 27 خرداد فرمان تشکیل جهادسازندگی را اعلام و نامگذاری کردند، گفت: هفته جهادکشاورزی فرصت مغتنمی است که گوشه ای از خدمات این سازمان و همکاران را تقدیم مردم ولایتمدار نموده و از تعدادی پروژه در این بخش بهره برداری گردد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: در هفته جهاد کشاورزی سال جاری ۱۲۰ پروژه با اعتبار ۲۳۶ میلیارد تومان افتتاح می‌شود.

اکبری بیان کرد: از این میزان اعتبار، ۹۱ میلیارد تومان تسهیلات بانکی، ۹۶ میلیارد تومان سهم خودیاری و ۴۹ میلیارد تومان نیز سهم اعتبارات بخش دولتی است.

وی ادامه داد: ۶۸ پروژه مربوط به بخش آب و خاک، ۱۴ پروژه برای بخش عشایری، ۱۷ پروژه برای بخش تولیدات دامی، هفت پروژه مربوط به بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی، چهار پروژه مربوط به بخش شرکت شهرک‌های کشاورزی، یک پروژه برای بخش شیلان، یک پروژه مربوط به بخش تعاون روستایی، یک پروژه مربوط به بخش شیلات و سه پروژه نیز مربوط به بخش منابع طبیعی بوده است.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: این پروژه‌ها برای ۱۱۱ نفر، فرصت شغلی ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: مهمترین پروژه‌ها در زمینه احیا و مرمت قنوات، سامانه‌های نوین آبیاری، پرورش مرغ گوشتی، پرورش شترمرغ، ایجاد سردخانه در شهرستان‌های مختلف و… خواهد بود.

اکبری با بیان اینکه آبیاری طرح فشار در ۴۰ هزار و ۳۳۸ هکتار از اراضی خراسان جنوبی اجرایی شده است، ادامه داد: این موضوع برای استان کم آبی چون خراسان جنوبی از اهمیت فوق‌العاده ای برخوردار است.

وی با بیان اینکه ۱۷ مرکز خرید گندم در خراسان جنوبی فعال است، گفت: تا کنون پنج هزار و ۱۰۲ تن گندم خریداری شده و همچنین ۵۰ درصد وجه قیمت گندم نیز تأمین شده است و پیگیر واریز آن هستیم.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: در راستای ثبات قیمت در بازار ۴۴۵ تن برنج هندی، دو هزار و ۳۰۸ تن شکر صنف صنعت، ۳۷۵ تن شکر خانواده توزیع شده است.

اکبری ادامه داد: خوشبختانه جوجه‌ریزی در خراسان جنوبی رشد بسیار خوبی داشته است و در این زمینه مشکل خاصی نداریم.

وی با بیان اینکه بر اثر سیل اخیر در برخی شهرستان‌های خراسان جنوبی هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان خسارت برآورد شده است، افزود: ۳۵۳ رشته قنات نیز خسارت دیدند.

سرپرست جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: برای تأمین برق چاه‌های کشاورزی خراسان جنوبی تفاهم نامه‌ای بین استانداری خراسان جنوبی، جهاد کشاورزی استان و بانک قرض الحسنه مهر ایران برای نصب پنل‌های خورشیدی بسته خواهد شد که در این زمینه ۲۴۰ میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان پرداخت کنیم.

اکبری ادامه داد: کار را با ۱۰۰ چاه کشاورزی شروع می‌کنیم که تا ۲۰۰ چاه کشاورزی نیز قابل افزایش است.

سرپرست جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: این اقدام یک کار نمونه در کشور است.

وی یادآور شد: برای ۱۰ شهرستان خراسان جنوبی مجتمع گلخانه‌ای پیش شده که ظرفیت گلخانه‌ای محمدیه و درمیان نیز تکمیل شده است و در این زمینه شاهد اتفاقات بسیار خوبی بوده‌ایم.

سرپرست جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: درصد پیشرفت مجتمع‌های گلخانه‌ای در شهرستان‌های مختلف بسته به استقبال بخش خصوصی نیز دارد.

اکبری گفت: در حوزه مجتمع‌های گلخانه‌ای خراسان جنوبی کسانی که درخواست تسهیلات دارند در اولویت خواهند بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی نیز در این دیدار گفت: امروز مساله استقلال در همه موضوعات و از همه مهمتر در بخش کشاورزی که حیات بشر به آن بستگی دارد، تنها راهی است که باید برگزینیم.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند اظهار داشت: توکل به خدا همراه با تدبیر، دانش‌بنیان و تخصص اینها مسائلی است که امروز برعهده شما گذاشته شده است.