به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان خردادماه ۳ هزار و 19 تن انواع کودهای کشاورزی ازته، فسفاته و پتاسه در استان توزیع شده است.

احمد احمدنژاد تصریح کرد: از این مقدار کودهای توزیع شده، 2 هزار و 696 تن ازته، 216 تن پتاسه و  107 تن فسفاته بوده که از مبادی حمل، پتروشیمی‌ها، همچنین از محل ذخیره انبارها و از طریق شبکه بزرگ کارگزاران استان به مقصد 44 کارگزار شرکت در تمامی شهرستان‌های خراسان جنوبی ارسال شده است.

وی با بیان اینکه این کودها بر اساس حواله الکترونیکی به کشاورزان داده می‌شود، افزود: مجوز صدور حواله الکترونیک سهمیه کودی کشاورزان صرفا پس از صحت‌سنجی و شناسائی مالکیت شماره همراه کشاورز بر اساس کد ملی انجام خواهد شد.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان با اشاره به بهره‌برداری وب سرویس شاهکار از ۱۶ خرداد ماه سال جاری در وزارت جهاد کشاورزی، خاطرنشان کرد: این سرویس در راستای اجرای قوانین پول‌شویی، بررسی آنلاین عملکرد کارگزاران، پیشگیری از وقفه در خدمت‌رسانی به کشاورزان، پایش و کنترل صحت توزیع کارگزاران راه‌اندازی شده است.

احمدنژاد با بیان اینکه سیستم نظارت و پایش مواد کودی بر توزیع کود یارانه‌ای وجود دارد، اظهار کرد: نظارت دقیق بر روی تمامی محموله‌ها از درب کارخانه یا کشتی تا زمان تحویل به کشاورزان به صورت دقیق انجام می‌شود و پس از ثبت، این اطلاعات در سامانه حمل‌ونقل و پایش مواد کودی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و پنجره واحد سامانه ستاد مباره با قاچاق کالا و ارز قابل مشاهده است.