به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیرجند امروز (29 تیر) در بازدید استاندار خراسان جنوبی، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان امور اراضی کشور، نماینده ولی فقیه در سازمان، رییس سازمان و جمعی از مسئولین و مدیران استان و شهرستان از پروژه تجهیز و نوسازی اراضی حسین آباد سادات بیرجند در جمع خبرنگاران گفت: عملیات تسطیح اراضی کشاورزی در ۴۵ هکتار از اراضی شهرستان بیرجند با هدف بهبود مدیریت آبیاری در مزرعه و استفاده بهینه از نهاده های کشاورزی انجام شده است.

محمد علی محمدی اظهار کرد: یکپارچه سازی اراضی کشاورزی یکی از طرح هایی است که به سختی انجام می شود و در شهرستان بیرجند این طرح به عنوان الگو در حال انجام است.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیرجند با بیان اینکه 55 هکتار نقشه برداری شده و 45 هکتار تسطیح اراضی انجام شده است، عنوان داشت: این اراضی در گذشته حدود 500 قطعه بوده که با انجام تسطیح اراضی به 60 قطعه تبدیل شده است.

 محمدی به برخی از فواید اجرای تسطیح و نوسازی اراضی کشاورزی اشاره کرد و افزود: در زمین‌های تسطیح شده عملیات آبیاری با سهولت، سرعت، یکنواخت و به بهترین نحو انجام می‌شود.

 وی جلوگیری از هدر رفت آب را از دیگر مزایای اجرای تسطیح اراضی عنوان کرد و ادامه داد: انجام تسطیح اراضی زراعی به‌منظور بهبود مدیریت آبیاری در مزرعه و استفاده بهینه از نهاده‌های کشاورزی ضرورتی انکارناپذیر است.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیرجند افزایش بهره‌وری مزارع را یکی از مهمترین مزایای تسطیح برشمرد و بیان کرد: ناهمواری اراضی زراعی موجب کاهش قابل ملاحظه بازده محصول و توزیع غیریکنواخت آب در مزارع می‌شود.

 به گفته وی عملیات تجهیز و نوسازی اراضی به‌صورت تسطیح اراضی و همچنین احداث جاده بین مزارع انجام می‌شود.