به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، غلامرضا قوسی گفت: از مجموع محصول تولیدی عناب استان فقط یک درصد آن به صورت محصولاتی از قبیل پودر، شربت، پاستیل و شکلات فرآوری می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: در مجموع ۱۱ فرآورده از عناب در مجتمع گیاهان دارویی استان تولید شده است اما هنوز وارد بازار نشده که سهم بسزایی در بازاریابی این محصول ارزشمند خواهد داشت.

وی بیان کرد: رایزنی در خصوص بسته‌بندی و جداسازی عناب در باغات کشاورزی استان در حال انجام است چراکه ریزش عناب ۳۰ تا ۳۵ روز قبل از برداشت محصول سردرختی آن انجام می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: از آنجایی‌که شهرستان خوسف دارای بیشترین سطح زیرکشت و مرغوب‌ترین عناب کشور است لذا ۴۲ میلیارد تومان تسهیلات برای ایجاد صنایع بسته‌بندی و فرآوری در این شهرستان در اختیار سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه نگاه ما به صنایع تبدیلی و فرآوری صادرات محور بودن آن است تاکید کرد: محصول به میزان لازم در استان وجود دارد لذا نیازمند جذب و ورود سرمایه‌گذار در زمینه فرآوری محصول عناب هستیم.

غلامرضا قوسی تصریح کرد: یکی از مشکلات عمده بخش کشاورزی استان این است که کشاورزی به صورت خرده مالکی و به دور از تکنولوژی روز انجام می‌شود.

گفتنی است که، برداشت محصول عناب به صورت تازه‌خوری از نیمه دوم مرداد آغاز می‌شود و تا اوایل مهرماه نیز ادامه دارد لذا دسترسی به عناب تازه در تمامی فصول سال امکان پذیر نیست اما میوه خشک و سایر محصولات آن را می‌توان در بازار تهیه کرد.

کارشناسان کشاورزی بر این باورند که تاکنون نتوانسته‌ایم ‌بهره‌برداری اقتصادی خوبی از عناب در کشور و استان داشته باشیم همچنین علاوه بر نبود صنایع فرآوری و تبدیلی، سود این محصول با ارزش نیز بیشتر به جیب واسطه‌گران و دلالان می‌رود تا کشاورزان و بهره‌برداران آن.

اگر قرار است سودی به دست آید، این سود باید به جیب کشاورز برود نه‌ ‌دلالی که در این میان زحمتی نکشیده و تنها محصول را انتقال می‌دهد. باید مسئولان بکوشند دلالان و واسطه‌گران از چرخه این محصول استراتژیک حذف شوند تا هم محصولات کشاورزی با بهای مناسب به دست مصرف‌کننده برسد و هم سود آن به جیب کشاورزان برود.

آنچه بیش از هر عاملی حتی حوادث غیرمترقبه از قبیل سرمازدگی محصولات، تگرگ، خشکسالی و سایر که خسارت‌‎های فراوانی به بخش کشاورزی وارد می‌کند، کشاورزان را ناامید و بی‌انگیزه می‌کند، فعالیت غیر منطقی و سودجویانه دلالان محصولات کشاورزی در فصل برداشت است.

برخی محصولات کشاورزی از جمله عناب پس از برداشت و بدون بسته‌بندی یا فرآوری به بازار عرضه می‌شود اما دلالان همچون دست‌های پنهان در تعیین بهای آن نقش دارند و حضور آنها در بازار فروش محصول همیشه موجب نگرانی کشاورزان می‌شود.