به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مهدی عصمتی پور از کشت ۶۰ هکتاری کینوا دراین استان خبر داد و گفت: هجده سال خشک سالی؛ کمیت و کیفیت آب استان را با مشکل رو به رو کرده و درصد شوری آب بسیاربالاست.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی  افزود: در این شرایط باید به سمت محصولاتی میرفتیم که سازگاری بیشتری با محیط داشته و در کنارآن عملکردی مناسب از خود نشان می‌داد.

وی تصریح کرد: با هماهنگی‌هایی که با مرکز ملی تحقیقات شوری استان یزد صورت گرفت؛ گیاهی به نام کینوا معرفی شد که دوسال است کشت آن به صورت مزارع ترویجی آغاز شده است.

وی اظهار کرد: کشت این محصول با توجه به شرایط اقلیمی هر شهر از ابتدای تیر تا اوسط مرداد ادامه دارد. امسال حدود ۶۰ و نیم هکتار کینوا در استان کشت شده که بیشترین سطح زیر کشت مربوط به شهر قائن شرکت سهامی زراعی اسلام آباد است.

عصمتی پور با اشاره به اینکه گیاه کینوا با شرایط اقلیمی ما سازگاری خوبی دارد و در مقابل شوری مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد افزود: این محصول می‌تواند یکی از محصولات مقوی و جایگزین برنج در آینده محسوب شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی  در خصوص قیمت خرید توافقی این محصول گفت: متوسط قیمت کینوا برای هر کیلو ۶ تا ۷ هزار تومان است و به دنبال مراکز خریدی هستیم تا این محصول به صورت توافقی از کشاورزان خریداری شود.

1000 کاراکتر باقیمانده است


آمار بازدید کنندگان

بازدید امروز0
بازدید دیروز0
بازدید ماه0
بازدید کل114134