به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، رئیس سازمان در آخرین روز از هفته جهاد کشاورزی و در جریان افتتاح پروژه طرح آبیاری کم فشار خوسف، که با حضور  حجت الاسلام والمسلمین سجادی نماینده ولی فقیه در سازمان، پورعیسی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، میر جعفریان معاون عمرانی استانداری، شفیعی فرماندار شهرستان، و تنی چند از مسئولین ادارات شهرستان خوسف انجام شد، اظهار کرد: یکی از برنامه های اولویت دار جهاد کشاورزی با توجه به شرایط فعلی حاکم بر این بخش، مدیریت آب و خاک است.
غلامرضا قوسی گفت: ۳۴ هزار هکتار از اراضی خراسان جنوبی به سیستم های نوین آبیاری مجهز شد که ۱۱۴ میلیون متر مکعب از محل اجرای این سیستم های آبیاری نوین در استان صرفه جویی در مصرف آب داشته ایم.
وی با بیان اینکه سال گذشته اعتبارات سیستم های نوین آبیاری 100 درصد افزایش داشته است، افزود: این اعتبارات در سال 97، میزان 30 میلیارد تومان و سال گذشته 62 میلیارد تومان در نظر گرفته شد که از محل اعتبارات ملی هزینه شده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی  بیان کرد: تاکنون 26 هزار هکتار سیستم نوین آبیاری در خراسان جنوبی اجرا شده است که با پروژه های امسال یعنی 13 هزار و 650 هکتار که در دست اقدام و یا اجرا است توانسته ایم 34 هزار هکتار از اراضی سطح استان را به سیستم های نوین آبیاری مجهز کنیم.
قوسی عنوان کرد: هم اکنون 24 درصد اراضی استان به سیستم های نوین آبیاری مجهز شد اند که تمام این جهش از سال 96 و اوج آن در سال 98 اتفاق افتاد که رتبه خراسان جنوبی در سال 96، 28 کشوری بود که الان به ششم کشوری رسیده است.
وی ادامه داد: کشاورزان از سیستم های نوین آبیاری خوب استفاده کرده اند چراکه اهمیت آب برای کشاورزان جا افتاده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: 114 میلیون متر مکعب از محل اجرای این سیستم های آبیاری نوین در استان صرفه جویی در مصرف آب داشته ایم که راندمان آبیاری از 44 به 47 درصد رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: امسال برنامه داریم که سیستم های آبیاری نوین را در سطح 13 هزار و 650 هکتار در صورت تخصیص اعتبارات اجرا کنیم تا به نرم کشوری برسیم