به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، استاندار خراسان‌جنوبی در ستاد توسعه خاوران گفت: یکی از محورهای اصلی اقتصادی استان بخش کشاورزی و دامداری است که آب‌بر نیز می‌باشند از طرفی نیاز اصلی صنعت دامداری استان تأمین نهاده‌های دامی است لذا کشت هیدروپونیک می‌تواند به تولید کم‌آبر کمک کند.

حمید ملانوری حضور بخش خصوصی را مایه روشنایی جلسات ستاد توسعه خاوران عنوان کرد و اظهار داشت: تلاش ما بر این است که  در قالب این نشست‌ها، فرش قرمز واقعی را برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی پهن کنیم تا آن‌ها  بتوانند بهتر فعالیت نمایند.

وی بیان داشت: همان طور که در اهداف و دستورالعمل‌های  ستاد توسعه خاوران آمده، پایه و اساس کار در این ستاد بر مبنای تولیدات علمی است تا ما بتوانیم با سرعت بیشتر و هزینه کمتر به نتایج مثبتی برسیم.

حمایت از ۲ طرح دانش‌آموزی

استاندار خراسان‌جنوبی مطرح کرد: در راستای پرداختن به ایده‌های دانش‌آموزی و  برای آنکه بتوانیم نسل جوان امروزی را به مدیران و انسان‌هایی خلاق، دارای اعتماد به نفس و خود باور تبدیل کنیم تا آن‌ها بتوانند منابع استان و دانش و اطلاعات خود را فعال کنند، امروز بخشی از ایده‌های دانش‌آموزان در قالب نمایشگاهی از اقدامات و اختراعات دانش‌آموزی در حاشیه ستاد توسعه خاوران بر پا شد.

ملانوری ادامه داد: براساس مصوبه این جلسه مقرر شد از میان ایده‌های ارائه شده ۲ ایده آمپول بدون درد و پمپ آب کولرهای آبی که هزینه‌ها و مصرف برق را کاهش می‌دهد جهت حمایت و بهره‌برداری در دستور کار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قرار گیرد.

وی در خصوص موارد مطرح شده توسط جهاد دانشگاهی استان نیز گفت: محصولاتی که دانش آن‌ها برای ایجاد واحد تولیدی آماده شده به دبیرخانه ستاد ارائه شوند تا در کمیته‌ها مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

استاندار خراسان‌جنوبی تصریح کرد: برای طرح ایجاد واحدهای تولیدی مشاغل خانگی بر پایه محصولات استراتژیک استان نیز لازم است در مرحله اول با کمک فرمانداران، بخشداران، دهیاران، شهرداری‌ها و دستگاه‌های متولی مثل جهاد کشاورزی اطلاعات مطالعاتی در این خصوص نهایی گردد.

ورود جدی به کشت هیدروپونیک

ملانوری شروع طرح کشت هیدروپونیک را انقلابی بزرگ در استان دانست و گفت: با عنایت به این که خراسان‌جنوبی یکی از کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شود باید بخش خصوصی با  حمایت‌های جهاد کشاورزی و دیگر دستگاه‌ها بتوانند به موضوع کشت هیدروپونیک ورود جدی‌تری داشته باشند.

وی ادامه داد: ما باید بتوانیم در آینده‌ای نزدیک در باب تأمین علوفه، با فرمول غنی‌سازی خاص با مصرف آب کم، مطابق با مفاد سند سازگاری با سند کم‌آبی هزینه‌های تولید نهاده را تا ۵۰ درصد کاهش دهیم و با تأمین نهاده‌های دامی به صنعت دامپروری استان کمک کنیم.

تأمین نهاده؛ نیاز اصلی صنعت دامداری

استاندار خراسان‌جنوبی ادامه داد: یکی از محورهای اصلی اقتصادی استان بخش کشاورزی  و دامداری است که آب‌بر نیز می‌باشند از طرفی نیاز اصلی صنعت دامداری استان تأمین نهاده‌های دامی است لذا کشت هیدروپونیک می‌تواند به تولید کم‌آبر کمک کرده، نیاز دامداران را برطرف نماید و در مجموع  به یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی و اشتغالزای استان کمک کند.

ملانوری در پایان خاطرنشان کرد: در ستاد توسعه خاوران تأکید بر این است که براساس تفاهم‌نامه‌های صورت گرفته در زمینه بهره‌برداری از ظرفیت‌های معدنی استان بتوانیم با فرآوری محصولات معدنی زمینه اشتغالزایی و ارزش افزوده بیشتری ایجاد نماییم.

در این جلسه تفاهم‌نامه ایجاد واحد ۱۰۰ هزار تُنی کنسانتره آهن با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی با دوره زمانی ۱۶ماهه و سرمایه‌گذاری ۶۰ میلیارد تومانی است که برای ۴۷ نفر ایجاد اشتغال خواهد کرد.

همچنین طرح گلخانه هیدروپنیک جو و فرآوری و غنی‌سازی خوراک دام هم با دوره زمانی ۱۸ماهه و سرمایه‌گذاری ۱۴۳میلیارد تومانی است که این طرح هم برای ۲۵۰ نفر ایجاد اشتغال می‌کند.