به گزار ش کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات جشنواره ملی زرشک خراسان جنوبی؛ مهدی جعفری در جشنواره ملی زرشک در روستای هریوند شهرستان سربیشه اظهار کرد: کشاورزان در جهت امنیت غذایی کشور تلاش می کنند و در شرایط سخت تولید به فعالیت خود ادامه می دهند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به  اینکه سربیشه در یکسال گذشته به عنوان شهرستان تراز در حوزه کشاورزی استان معرفی شد، عنوان کرد:  سال گذشته به دلیل نبود دستگاه چاپر شاهد خشک شدن محصول ذرت در این منطقه بودیم اما امروزه با خرید این دستگاه از سربیشه به دیگر شهرستان های دیگر استان ارسال می شود.

وی به مشکلات گذشته کشاورزان در حوزه خرید توافقی زرشک اشاره و تصریح کرد: امروز ظرفیت های زیادی برای خرید و فرآوری زرشک در شهرستان سربیشه ایجاد شده است.

جعفری با اشاره به ۲ هزار هکتار سطح زیر کشت زرشک در شهرستان سربیشه، بیان کرد: در حال حاضر سالانه ۹ هزار تن زرشک در این شهرستان تولید می شود اما ظرفیت فرآوری ۱۵ هزار تن است که ۶ هزارتن بیشتر از ظرفیت تولید این شهرستان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از کلنگ زنی شهرک تخصصی زرشک در سربیشه خبر داد و عنوان کرد: همچنین کلنگ زنی انبار بورس زرشک و مرکز دانش بنیان عناب در شهر مود و مرکز فرآوری زرشک در سربیشه در دستور کار است که چرخه تولید و فرآوری زرشک در شهرستان را تکمیل می کند.

جعفری بیان کرد: امروز کشاورزی سربیشه نسبت به تولیدات خود تراز کشاورزی در حوزه انقلاب است.

وی خاطر نشان کرد: با برگزاری پنج جشنواره ملی زرشک در شهرستان های خراسان جنوبی شاهد افزایش قیمت توافقی زرشک هستیم و وضعیت این محصول با گذشته تفاوت خواهد کرد.

جعفری تصریح کرد: در علم اقتصاد ۸۰ درصد تبلیغات و ۲۰ درصد را فروش انجام می دهد جهاد کشاورزی استان برای تبلیغات و معرفی زرشک اقدامات لازم را انجام داده و کشاورزان هم باید کمک کنند تا محصول زرشک باکیفیت و در بسته بندی مطلوب به بازارهای جهانی عرضه شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه زرشک به عنوان پیشران اقتصاد ۲۵۰ هزار خانوار استان از تولید این محصول امرارمعاش می کنند، افزود: خسارت به این محصول موجب می شود یک سوم جمعیت استان که از این طریق امرار معاش دارند دچار ضرر و زیان شوند.

 

جعفری در ادامه به توجه استاندار خراسان جنوبی به حوزه کشاورزی و معرفی ظرفیت های استان اشاره کرد و گفت: برگزاری جشنواره ملی زرشک در همین راستا است و در این مدت بیش از ۶۰ برنامه متنوع و تبلیغات و اطلاع رسانی گسترده ای برای معرفی این محصول و پتانسیل های استان در حال انجام است.

وی با تشکیل ۱۴ کمیته ذیل جشنواره ملی زرشک این محصول در سطح ملی و بین المللی معرفی می شود، افزود: زرشک محصولی سازگار با وضعیت آب و هوایی این استان است و اکنون با استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان باید تلاش ما در راستای تولید محصول با کیفیت صادراتی باشد تا ارزش افزوده بیشتری نصیب کشاورزان شود.