در شرایطی که تکرار هر ساله مشکلات  زرشک کاران با روح و روانشان گلاویز شده، کشاورزان به نسخه شفابخش مسئولان به نام «جشنواره زرشک » امید بسته اند‌.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی وتبلیغات جشنوار ملی زرشک خراسان جنوبی؛ خراسان جنوبی با داشتن هزاران روستا و آبادی کوچک و بزرگ، گنجینه ای از پتانسیل ها و ظرفیت ها را داراست که در صورت توجه مسئولان، می تواند پایه محکمی برای رونق اقتصاد استان باشد.

زرشک از جمله پتانسیل های منحصر به فرد در خراسان جنوبی بوده که آوازه ای جهانی به این دیار داده است. در حال حاضر این استان تولیدکننده ۹۸ درصد زرشک بی‌دانه جهان است و سالانه کشاورزان زیادی از محل تولید و فروش این محصول ارتزاق می‌کنند.

اگرچه تاکنون اقدامات زیادی در راستای برند سازی و فرآوری این محصول در استان انجام شده اما نقص برخی برنامه ها باعث شده تا دسترنج کشاورزان به جیب دلالان رفته و عواید هنگفتش نصیب شهرها و حتی کشورهای همسایه شود.

گذشته از شبیخون آفات در برخی مزارع زرشک، نبود صنایع فراوری مناسب و جای خالی این یاقوت سرخ در سبد مصرفی خانوارها، دپوی زرشک در انبارها از یک سو و دست درازی دلالان از سویی دیگر امید کشاورزان را تاراج کرده و سال به سال چشم انتظار نسخه شفابخش مسئولان هستند.

هرچند تکرار هر ساله مشکلات زرشک کاران خراسان جنوبی، بر روح  و روان شان چنگ انداخته اما این بار متولیان مسیری دیگر برای رفع دغدغه هایشان در پیش گرفته اند. «جشنواره زرشک» برنامه جدید مسئولان بوده که برای درمان دردهای چندین ساله زرشک کاران نسخه شده و امید است نوش دارویی موثر در زخم تیغ مشکلات باشد.

جشنواره زرشک راه برون رفت از مشکلات

یکی از زرشک کاران خراسان جنوبی که نقش بسزایی در تولید زرشک استان دارد، بیان کرد: متأسفانه سال گذشته زرشک بازار خوبی نداشت و حتی ازپارسال زرشک بسیاری از کشاورزان روی دستشان مانده است.

عباس غلامی با بیان اینکه هر ساله دلالان در سایه نبود مشتری، یکه تازی می کنند، افزود: عدم معرفی وشناخت زرشک در کشور باعث شده تا این محصول حتی در سد مصرفی خانوارها جایگاه مطلوبی نداشته باشد.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره زرشک در استان بیان کرد: انتظار می رود در برگزاری این جشنواره از پیشنهادها و نظرات کشاورزان استفاده شود تا خروجی مطلوبی داشته باشد.

غلامی گفت: به یقیین برگزاری این قبیل برنامه ها تاثیر بسزایی در معرفی محصولات به مردم داشته و راه برون رفت از مشکلات خواهد بود، امیدواریم با برگزاری این جشنواره، کشاورزان حداقل دغدغه ای برای فروش محصولاتشان نداشته باشند.

وی با بیان اینکه کشاورزان از ترس خراب شدن محصول مجبور به فروش زرشک می‌شوند و این‌گونه سود دسترنج کشاورز به جیب دلال می‌رود، گفت: قیمت‌گذاری فعلی زرشک پاسخگوی هزینه‌های زرشک کار نیست و می‌طلبد دولت چاره ای اساسی برای مشکلاتمان بیاندیشد.

بکارگیری ظرفیت کشاورزان در برگزاری جشنواره

یکی دیگر از کشاورزان قاینی با بیان اینکه باید زرشک و خواص آن در کشور و دنیا معرفی شود، افزود: با وجود سازگاری منطقه با کشت محصول کم آب بر زرشک، با شرایط پیش رو بسیاری از کشاورزان از ادامه فعالیت پشیمان می‌شوند.

محسن شورابی افزود: باید برای محصول زرشک هم مانند دیگر محصولات کشاورزی، انجمن تشکیل و موضوعات مختلف پیگیری شود، با توجه به افزایش سطح زیر کشت محصول، اگر بر روی صادرات، فرآوری و صنایع تکمیلی با تکنولوژی‌های روز اروپا کار نشود، به مشکل برخورد می‌کنیم.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره زرشک در استان بیان کرد: بدون شک این جشنواره می تواند بسیاری از مشکلات زرشک کاران را رفع کند مشروط به اینکه به نقش موثر کشاورزان در برگزاری این برنامه توجه شود.شورابی مطرح شدن زرشک را مهم ترین خروجی این جشنواره دانست و گفت: حضور مهمانان داخلی و خارجی و برگزاری برنامه های جانبی نه تنها منتقل کننده خواص زرشک به جهان بوده بلکه می تواند شاه کلیدی برای رفع مشکلات کشاورزان باشد.

لزوم استفاده از ظرفیت های مردمی در جشنواره

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم با اشاره به برگزاری جشنواره زرشک بیان کرد: این جشنواره 21 مهرماه در بزرگترین باغ زرشک خاورمیانه، در روستای افین افتتاح، می‌شود.

مهدی جعفری با بیان اینکه در مدت جشنواره در پنج شهرستان پروژه‌های بسیار خوبی کلنگ زنی می شود که زنجیره تولید زرشک را کامل خواهد کرد، افزود: با توجه به اهمیت بالای جشنواره، نیاز است در اجرای برنامه ها در کنار ظرفیت دولت، از ظرفیت های مردمی هم استفاده شود.

وی افزود: جشنواره زرشک در قالب ۹ کمیته استانی و پنج کمیته شهرستانی ذیل شورای سیاستگذاری جشنواره با ریاست استاندار و دبیری سازمان جهاد کشاورزی آغاز به کار کرده است.

ظرفیت گردشگری کشاورزی مغفول مانده است

جعفری با بیان اینکه 38 هزار خانوار در استان به صورت مستقیم تولید کننده زرشک بوده و 50 هزار خانوار مستقیم و غیر مستقیم از این محل امرار معاش می کنند، گفت:  با وجود اینکه بزرگترین باغ خاورمیانه در استان است اما در این زمینه به خوبی گفتمان سازی نشده و ظرفیت گردشگری کشاورزی هم مغفول مانده است. 

بنا به گفته دبیر جشنواره ملی زرشک خراسان جنوبی، معرفی زرشک، افزایش تقاضا و قیمت این محصول و کمک به معیشت کشاورزان، ایجاد دغدغه بین مسئولان به منظور حمایت از این محصول ارزشمند از جمله اهداف برگزاری جشنواره زرشک است.

جعفری با بیان اینکه امروز زرشک یک هویت برای استان است که در حوزه‌های سیاست، اقتصاد، محیط زیست و فرهنگ اثرگذار است، گفت: 98درصد زرشک کشور در خراسان جنوبی تولید می‌شود و از 19 هزار و 485 هکتار سطح زیر کشت این محصول، امسال 84 هزار تن زرشک تر بهره‌برداری خواهد شد.

ضرورت معرفی زرشک در سطح فراملی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی هم چندی پیش در آیین رونمایی از پوستر و تیزر جشنواره ملی زرشک، بیان کرد: یکی از اهداف این جشنواره معرفی زرشک به عنوان یک محصول استراتژیک در سطح ملی و فراملی است.

جواد اشرفی با تاکید بر اینکه باید زرشک در عرصه‌های ملی و بین المللی به درستی معرفی شود، اظهار کرد: در حوزه عناب، زعفران و زرشک به عنوان محصولات هویت دار بخش کشاورزی خراسان جنوبی، برنامه‌های خوبی در دست اقدام بوده که امیدواریم با اجرای آن شاهد تحول شگرفی در حوزه اقتصاد و معیشت مردم استان باشیم.وی تاکید کرد: باید با فرآوری این محصول در زمینه‌های مختلف به خصوص در زمینه صنعت غذایی و دارویی ارزش افزوده‌ خوبی را برای کشاورزان استان ایجاد کرد.

اشرفی خواستار همکاری هر چه بیشتر رسانه ها در اطلاع رسانی جشنواره شد و گفت: اگر در امر اطلاع رسانی جشنواره ملی زرشک هدفمند و برنامه ریزی شده، اقدام نشود، ممکن است نتیجه معکوس به دنبال داشته باشد.

آنچه مسلم است برگزاری جشنواره زرشک نه تنها معرف یاقوت سرخ کویر به سطح گسترده ای از جامعه خواهد بود بلکه می تواند مشکل گشای بسیاری از دغدغه های کشاورزان باشد که می طلبد برنامه های پیش بینی شده برای این برنامه با تعامل، همفکری و هم افزایی هرچه بیشتر از سوی متولیان کیفی سازی شود.