زرشک تازه خراسان جنوبی در ۹ مرکز خرید، به صورت توافقی از کشاورزان استان خریداری می‌شود.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات جشنواره ملی زرشک خراسان جنوبی و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز استان، مدیر تعاون روستایی استان گفت: این مراکز خرید در ۵ شهرستان بیرجند،۹ مرکز خرید توافقی، آماده تحویل زرشک تازه در خراسان جنوبی درمیان، زیرکوه، قائنات و سربیشه فعال است و زرشک تازه کشاورزان را به صورت توافقی خرید می‌کند.

رضوی با بیان اینکه امسال به دلیل پیشی گرفتن تقاضای بازار از میزان تولید زرشک در استان، زرشک کشاورزان به قیمت خوبی از آن‌ها خریده می‌شود افزود: نرخ مشخصی برای خرید توافقی در مراکز تعیین شده، وجود ندارد و محصول زرشک کشاورزان در صورتی که نتوانند در بازار آزاد به فروش برسانند با قیمت توافق شده بین کشاورز و مرکز خرید و بر اساس میزان کیفیت، خریداری می‌شود.

وی به کشاورزان استان توصیه کرد برای بهره مندی از سود بیشتر، محصول زرشک خود را خشک و سپس به بازار عرضه کنند.

مدیر تعاون روستایی استان با بیان اینکه از یک ماه پیش، ۶ استان کشور متقاضی زرشک تازه خراسان جنوبی اند گفت: زرشک تازه امسال خراسان جنوبی از آغاز فصل برداشت آن از حدود یک ماه پیش، به استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، همدان، فارس و کرمانشاه ارسال شده است.

19 هزار و ۴۸۵ هکتار از اراضی خراسان جنوبی زیر کاشت زرشک است که سالانه بیش از ۸۰ هزار تن محصول از آن با تلاش ۳۸ هزار خانوار برداشت می‌شود.

98 درصد زرشک بی دانه ایران در خراسان جنوبی تولید می‌شود.