به گزارش روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان فردوس، مدیر جهاد کشاورزی فردوس مهمترین مشکل محصول انار را قیمت پایین و سردی بازار فروش به دلیل نبود و صادرات کمرنگ آن دانست و گفت: پرداخت تسهیلات به موقع به شرکت‌های تعاونی شهرستان برای خرید توافقی انار مهمترین راهکاری است که می‌تواند بخشی از مشکلات انارکاران منطقه را رفع کند.
علی امیرزاده اظهار داشت: سطح زیرکشت انار شهرستان هزار و ۸۴۶ هکتار است که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری از این سطح ۲۸ هزار تن محصول برداشت شود.
وی در خصوص علل بازاز نامناسب انار فردوس به عنوان دغدغه اصلی انارکاران منطقه نیز گفت: نبود صادرات، پایین آمدن قدرت خرید مردم و همزمانی برداشت انار با استان‌های مجاور از دلایل عمده قیمت پایین انار منطقه است.
امیرزاده با تاکید براینکه الان انار شهرستان با توجه به هزینه‌های بالای تولید، زیر قیمت تمام شده به فروش می‌رسد، بیان کرد: سال قبل به صورت میانگین هر کیلوگرم انار ۱۵ هزار تومان بود، در صوتی که امسال به صورت میانگین قیمت هر کیلوگرم انار ۱۰ هزار تومان و گاها حتی تا هشت هزار تومان هم درب باغ به فروش می‌رسد.
تحریم‌های ظالمانه و صادرات باکیفیت در چند سال اخیر باعث شده که بازاهای جهانی انار را از دست بدهیم.وی عنوان کرد: انار محصولی راهبردی نیست و تقریبا لوکس محسوب می‌شود و این محصول خوراک صادرات است ولی تحریم‌های ظالمانه و صادرات انار بی‌کیفیت در سال‌های گذشته موجب شده رغبتی برای خریداران کشورهای اطراف نباشد و تا حدودی بازارهای جهانی را از دست داده‌ایم.
مدیر جهاد کشاورزی فردوس خاطرنشان کرد: نبود صادرات انار و یا صادرات ناچیز موجب شده این میوه به سوی میادین عرضه داخلی گسیل داشته شود و از سوی دیگر میوه‌ای خاص است که در اولویت نیاز و خرید مردم قرار ندارد.
امیرزاده تصریح کرد: در سال جاری انار تولیدی شهرستان نسبت به سال‌های قبل کیفیت بالاتری دارد، شاید به دلیل اینکه سالیان قبل انار بی‌کیفیت صادر شده در سال جاری برخی کشورها تمایل به واردات انار ندارند.وی درخصوص نبود خرید توافقی انار گفت: برای این منظور جهاد کشاورزی استان قول پرداخت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های زیر مجموعه تعاون روستایی جهت خرید انار داده که امیدواریم این مهم به‌زودی محقق شود زیرا شرکت‌های محلی نیز با توجه به توان کم مالی، قادر به خرید انبوه نیستند.
امیرزاده خاطرنشان کرد: هنوز این اعتبار به شرکت‌های تعاون روستایی شهرستان پرداخت نشده که اگر ظرف یک هفته آینده هم واریز نشود، با توجه به پایان فصل برداشت عملا نوش‌دار بعد از مرگ سهراب خواهد بود.
وی در پاسخ به این سوال که چرا کشاورزان انار تولیدی خود را در سردخانه نگهدای نمی‌کنند تا در ماه‌های آتی با قیمت مناسب‌تری به فروش برسانند، گفت: نگهداری انار در سردخانه هزینه دارد به عنوان مثال هزینه انبارداری و نگهداری در سرخانه در فردوس ماهانه هر کیلوگرم هزار تومان و در شهرهای دیگر تا هزار و ۷۰۰ تومان نیز هست که باید هزینه‌های سرسام‌آور حمل و نقل را نیز به آنها اضافه کنیم.
مدیر جهاد کشاورزی فردوس ادامه داد: پس با این هزینه‌ها نگهداری انار در سردخانه هم دردی از کشاورزان دوا نخواهد کرد، همچنین شاید هنوز کرم گلوگاه در تاج انار باشد و بعد در سردخانه به محصول آسیب جدی وارد کند که قبلا این مشکل را داشته‌ایم که این کرم یک و سوم محصول را در سردخانه نابوده کرده است.
امیرزاده تصریح کرد: بازار انار شهرستان به گونه‌ای آشفته است که حتی دلالان هم خیلی تمایل ندارد ورود پیدا کنند، به گفته یک خریدار و دلال انار، هزینه‌های مختلف هر کیلوگرم انار از فردوس به مقصد تبریز ۶ هزار تومان است که اگر در فردوس از باغدار ما به قمیت ۱۰ هزار تومان خرید کند با توجه به اینکه در تبریز و مشهد بیشتر از ۱۵ و نهایت ۱۷ هزار تومان مشتری ندارد برایش مقرون به صرفه نیست و ریسک بالایی است.
وی اظهار داشت: با توجه به آسیبی که کرم گلوگاه به درختان رسانده ۲۵ تا ۳۵ درصد نسبت به سالیان قبل کاهش برداشت محصول خواهیم داشت ولی با این وجود نسبت به سال گذشته وضعیت برداشت انار و کیفیت آن بسیار بهتر است.امیرزاده دلیل عمده فراگیری کرم گلوگاه را نبود یک عزم جمعی بین باغداران در خصوص جمع آوری انارهای آلوده برشمرد و اضافه کرد: تنها راه مبارزه با کرم گلوگاه دفن و یا سوزاندن انارهای آلوده است و چنانچه یک باغدار در این کار سهل انگاری کند حشره این کرم به سایر باغ‌های مجاور سرایت کرده و به تدریج موجب آلودگی همه آنها می‌شود.
وی دانه سفیدی را یکی دیگر از مشکلات انار فردوس دانست و گفت: عامل اصلی دانه سفیدی انار نوسانات دمایی و شرایط اقلیمی و تغییر است و کشاورزان باید توجه داشته باشند با تغذیه مناسب، آبیاری منظم و حفظ رطوبت خاک شرایطی را مهیا کنند تا دانه سفیدی انار کاهش یابد.