به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، رییس سازمان در شورای حفاظت از منابع آبی استان گفت: در مرحله دوم باید چاه‌های غیرمجاز تعیین تکلیف شوند که در استان بیش از 300 حلقه چاه غیرمجاز داریم و بعد باید نسبت به خرید چاه‌های کشاورزی کم بازده اقدام شود.

غلامرضا قوسی افزود: تاکنون سامانه نوین آبیاری در 22 هزار و 500 هکتار از اراضی خراسان‌جنوبی انجام شده که تا پایان سال جاری این رقم به بیش از 30 هزار هکتار افزایش پیدا می‌کند.

وی اظهار کرد: تعهد امسال ما اجرای 8 هزار و 800 هکتار سامانه نوین آبیاری است که تاکنون در 20 هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی طرح نوین آبیاری مطالعه و نقشه برداری شده است. 

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: از ابتدای امسال سامانه‌های نوین آبیاری در یک‌هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان انجام شده است. 

 قوسی با بیان اینکه رتبه چهارم کشور را در زمینه اجرای طرح‌های نوین آبیاری داریم، گفت: سال گذشته نیز طرح‌های نوین آبیاری در بیش از 7 هزار و 500 هکتار از اراضی استان انجام شده است.

 وی با اشاره به اجرا و تصویب طرح سازگاری با اقلیم و کاهش حجم آبی چاه‌های کشاورزی استان، اظهار کرد: ابتدا باید تمام چاه‌های کشاورزی استان هوشمندسازی شوند که این طرح تنها در 70 درصد چاه‌های کشاورزی اجرا شده است.

 وی ادامه داد: در مرحله دوم باید چاه‌های غیرمجاز تعیین تکلیف شوند که در استان بیش از 300 حلقه چاه غیرمجاز داریم و بعد باید نسبت به خرید چاه‌های کشاورزی کم بازده اقدام شود، اما آب منطقه ای خراسان جنوبی در ابتدا به سراغ سهل ترین روش کاهش برداشت آب از چاه‌های کشارزی مجاز رفته است.

 قوسی با بیان اینکه اگر به سراغ کاهش برداشت از چاه‌های کشاورزی مجاز برویم، مهاجرت روستائیان افزایش و شاهد تنش های اجتماعی در استان خواهیم بود، تصریح کرد: با اختلال در بخش کشاورزی در تولید مواد خام برخی صنایع که از بخش کشاورزی تامین می‌شود نیز اختلال ایجاد خواهد شد.

 وی عنوان کرد: برای مدیریت و جبران آب در بخش کشاورزی پروژه‌هایی را تعریف کرده‌ایم که اجرای پروژه‌های سازه‌ای و طرح‌های آبخیزداری و پروژه‌های آب و خاک از جمله این طرح‌ها است.

رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی تشریح کرد: در طرح‌های آبخیزداری 161میلیون مترمکعب استحصال آب خواهیم داشت، میزان صرفه جویی در پروژه های غیرسازه ای 54 میلیون متر مکعب و در طرح های آب و خاک 199میلیون متر مکعب خواهد بود.

 وی ابراز داشت: با اجرای این طرح‌ها در استان کسری مخزنی نخواهیم داشت که سراغ کاهش آب چاه‌های کشاورزی برویم.

 غلامرضا قوسی عنوان کرد: بیش از 9 هزار هکتار سامانه نوین آبیاری در خراسان جنوبی در دست اجرا است.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، رییس سازمان در دیدار با فرماندار شهرستان سرایان با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای اجرای سیستم های نوین آبیاری وجود ندارد، گفت: هیچ محدودیتی برای اجرای سامانه های نوین آبیاری وجود ندارد و تخصیص اعتبار منوط به استقبال کشاورزان و تلاش و همراهی آن ها است.

غلامرضا قوسی ظهر دوشنبه در سفر به شهرستان سرایان و در دیدار با ابراهیم رسولی مقدم، فرماندار شهرستان سرایان افزود: دولت برای ارائه غرامت بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت جبران خسارت ناشی از سیل مصوبات بسیار خوبی را تصویب کرده است.

وی ادامه داد: فرآیندهای لازم در خصوص تسریع پرداخت تسهیلات قرض الحسنه برای جبران خسارت ناشی از سیل در بخش کشاورزی صورت گرفته است و با تعامل و همکاری دنبال پرداخت کامل خسارت‌ها به کشاورزان خسارت دیده واقعی از سیل هستیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی ابراز داشت: از ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های که در شهرستان وجود دارد باید در راستای رونق تولید استفاده کنیم.

قوسی با بیان اینکه کشت محصولات آب بر باید به سمت و سوی گلخانه‌ای و محصور شدن پیش برود، عنوان کرد: تحقق این امر یکی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی است که همت و تلاش همگی را طلب می‌نماید.

به گفته وی در این راستا تسهیلات بلندمدت با بهره هفت درصد بدون محدودیت ابلاغ شده و پیگیری‌های لازم در خصوص مجتمع گلخانه‌ای شهرستان سرایان با جدیت در دست اقدام است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه استخرهای کشاورزی موقعیت مناسبی را برای پرورش آبزیان ایجاد کرده است و از این منابع باید استفاده بهینه کرد، افزود: در تأمین بچه ماهی رایزنی‌های لازم با شیلات انجام شده است تا به صورت رایگان در اختیار پرورش دهندگان قرار گیرد.

وی در خصوص اجرای سامانه‌های نوین هم این خبر خوش را به جامعه کشاورزان داد که هیچ گونه محدودیتی برای اجرای سامانه‌های نوین آبیاری وجود ندارد و در زمینه اجرای آبیاری نوین تخصیص اعتبار منوط به استقبال کشاورزان و تلاش و همراهی مردم دارد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، صبح امروز پنجشنبه (20تیر) جلسه تخصصی عفاف و حجاب با حضور مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان، مشاور رییس سازمان در امور بانوان و کلیه بانوان سازمان در سالن جلسات برگزار گردید.حجت الاسلام والمسلمین سجادی با بیان اینکه به خاطر منش، روش و کردار شما عزیزان به وجود تک تک شما خواهران افتخار می کنیم، گفت:  در کتب آیت الله مطهری و نهج البلاغه در خصوص عفاف و حجاب مطالب بسیار ارزنده ای نوشته شده است.مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان افزود: از نگاه دین و شرع مقدس برای زن جایگاه عجیب و فوق العاده ای در نظر گرفته شده و شخصیتی که دین به زن داده است، برای مردان شاید نا مفهوم باشد.وی با اشاره به اینکه در رفتار زن بسیار تاکید شده که چه در مکان های عمومی و چه در مکان های خاص مراقب عملکرد یا پوشش خود باشند، اظهار داشت: حتی برای نشستن در هنگام نماز خواندن هم برای زن تاکید شده است.وی با بیان اینکه چرا دین برای جایگاه زن بسیارتاکید دارد، تشریح کرد: جایگاه زن والاست، چون بسیار مهم است و برای صیانت از آن بسیار باید کوشا بود و در این راستا نگاه سازمانی هم به خواهران بسیار مناسب و در صیانت از جایگاه و شخصیت یک بانو می باشد.حجت الاسلام والمسلمین سجادی در پایان تاکید کرد: غرب برای از بین بردن جایگاه زنان در کشور ما بسیار تلاش میکند، اما جای تشکر و قدردانی از شما همکاران عزیز می باشد که نه تنها جایگاه خود را حفظ، بلکه دیگران را هم به این امر ترغیب می کنید.مشاور رییس سازمان در امور بانوان  نیز به تاریخچه حجاب در ایران قبل از اسلام و ادیان مختلف اشاره کرد و گفت: حجاب از جمله دستاورد های بشریت در پروسه تکامل بوده و بشر در طول زندگی به این نتیجه رسیده است که پوشش برای زن و مرد موجب آزادی عمل و امینیت محیطی می‌‎باشد. لازم به ذکر است که در پایان جلسه از بانوان سازمان در راستای حفظ و رعایت مسائل ارزشی عفاف و حجاب، تقدیر گردید.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، ظهر امروز دوشنبه (24تیر98) رییس سازمان در بازدید از بخش کشاورزی سرایان، نشست هم اندیشی را با تشکلها و شرکت های کشاورزی سرایان برگزار کردند.

غلامرضا قوسی ضمن خدا قوت به کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی، گفت: در سال رونق تولید و با وجودمسایل و مشکلات اقتصادی در شرایط تحریم ظالمانه، بخش کشاورزی و در راس آن، تولیدکنندگان استان خوش درخشیدند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه رونق تولید با حرف و جلسه مرتفع نمی شودف افزود: باید در عرصه عمل وارد شد و این وظیفه همه همکاران و تشکل های بخش کشاورزی و بهره برداران است تا بستر و ظرفیتهای لازم فراهم گردد.

وی بیان کرد: دانش فنی و نیاز فنی مورد نیاز بهره برداران را باید به درستی منتقل نمود تا افزایش بهره وری و تولید و در نتیجه افزایش درآمد را برای بهره برداران داشته باشیم .

غلامرضا قوسی با اشاره به ابلاغ تسهیلات بلندمدت با بهره ۷ درصد بدون محدودیت، ادامه داد:کشت محصولات آب بر باید به سمت و سوی گلخانه ای و محصور شدن پیش برود و این از سیاست های وزارت جهادکشاورزی است و همت و تلاش همگی را میطلبد .

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه باید از منابع آبی استفاده بهینه نمود، اظهار کرد: توسعه پرورش ماهی در استخرها باعث استفاده بهینه از بسترهای موجود می باشد در این خصوص برای تامین بچه ماهی رایزنی های لازم انجام شده است تا به صورت رایگان بتوان در اختیار پرورش دهندگان قرار دهیم .به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، معاون رییس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس گفت: تا کنون کار برداشت از هزار و ۷۸۰ هکتار از مزارع گندم این شهرستان انجام شده است.

بخشایی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس  افزود: از ابتدای خرداد ماه سال جاری کار برداشت گندم از سطح هزار و ۸۰۰ هکتار مزارع گندم شهرستان طبس آغاز شده که تا کنون کار برداشت از هزار و ۷۸۰ هکتار آن انجام شده است.

وی با بیان اینکه برای برداشت گندم از مزارع این شهرستان از ۲۴ کمباین (۸ دستگاه کمباین بومی و ۱۶ دستگاه کمباین مهاجر) استفاده شده است افزود: خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان توسط سه مرکز خرید انقلاب اسلامی دیهشک، شرکت تعاونی روستایی جوخواه و شرکت تعاونی روستایی عشق آباد از اولین روز برداشت آغاز و تا پایان شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

بخشایی با اشاره به اینکه گندم خریداری شده توسط این مراکز تا تاریخ ۱۷ تیر ماه سال جاری به میزان هزار و ۲۲۵ تن و به ارزش ۲۰ میلیارد و ۹۵۸ میلیون ریال بوده است گفت: تاکنون وجه ۹۲ درصد از محصول تحویل شده به مراکز خرید، به میزان هزار و ۱۲۳ تن و با ارزش ۱۹ میلیارد و ۳۳۱ میلیون ریال، طی دوره زمانی ۵ تا ۸ روزه، توسط شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران مستقیما به حساب بهره برداران واریز شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس در ادمه از کلیه بهره برداران خواست تا نسبت به تحویل کلیه محصول گندم تولیدی خود به مراکز خرید دولتی اقدام نمایند واز تحویل آن به واسطه‌ها خوداری کنند چراکه ارائه هرگونه خدمات و تسهیلات در سال زراعی آتی بر اساس میزان گندم تحویلی خواهد بود.بازدید امروز220
بازدید دیروز315
بازدید هفته535
بازدید کل112991