به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، صبح امروز شنبه (۱۱ آبان۹۸) محمدعلی طهماسبی معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه جشن شکرگزاری زرشک و زعفران قاینات، اظهار کرد: دولت برای حمایت از کشاورزان به دو صورت خرید حمایتی و توافقی ورود پیدا می کند.

وی افزود: دولت قصد ورود به بازار را ندارد بلکه در حاشیه قرار دارد و با هدف منظور تنظیم بازار و نه به عنوان تاجر عمل می کند

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم پوشال معمولی زعفران 8 میلیون و 200 هزار تومان، مرغوب 9 میلیون تومان و سرگل 9 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شده، گفت: اگر قیمت خرید از میزان تعیین شده کمتر شود دولت برای خرید حمایتی ورود میکند.

طهماسبی گفت: سال گذشته 280 تن زعفران در سطح کشور صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: در پنج ماهه ابتدای سال جاری 74 تن زعفران از طریق گمرکات به صورت رسمی صادر شده است.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: بیشترین آسیبی که در حال حاضر متوجه تولید زرشک با کیفیت در استان است نبود بارگاه هایی که نگهداری و خشک کردن زرشک بوده که نیاز به توجه دارد.

طهماسبی با اشاره به اینکه تفاهم نامه ای برای ایجاد یک هزار هکتار گلخانه در استان تا سال 1400 منعقد شده، گفت: از این یک هزار هکتار 150هکتار برای احداث بارگاه زرشک در استان در نظر گرفته شده و با توجه به دستور العمل جدید بارگاه های زرشک جزء فرایند ذاتی تولید زرشک بوده و نیاز به مجوز برای احداث ندارد.

وی عنوان کرد: همچنین به متقاضیان برای احداث بارگاه زرشک تسهیلات پرداخت می شود.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: خراسان جنوبی استان کم بارانی با تبخیر بالا است و کشت گیاهانی از جمله زرشک، زعفران و عناب اقدام هوشمندانه ای است که برای این منطقه انجام شده است.

طهماسبی عنوان کرد: دولت برای کاشت گیاهان دارویی، گل محمدی و آنغوزه نیز با پرداخت تسهیلات از متقاضیان حمایت می کند.

وی افزود: با توجه به اینکه کشت گلخانه ای باعث صرفه جویی در آب میشود معمولا هر گلخانه برای 10 نفر اشتغال ایجاد می کند.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در خصوص صنایع تبدیلی کارآفرینان باید ورود پیدا کنند تا سرمایه گذاری صورت گیرد و دولت تنها برای حمایت از تولید کننده ورود پیدا می کند.به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، صبح امروز شنبه (۱۱ آبان۹۸) مراسم جشن شکرگزاری برداشت زعفران و زرشک در شهرستان قاینات با حضور استاندار خراسان جنوبی، معاون وزیر در امور باغبانی، نماینده شهرستان، رییس سازمان جهاد کشاورزی و جمعی از مدیران استان و شهرستان برگزار گردید.

غلامرضا قوسی در حاشیه بازدید از مزارع زعفران شهرستان قاین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خراسان جنوبی مقام دوم سطح زیر کشت و تولید زعفران را دارد.

وی با بیان اینکه سطح زیر کشت زعفران در استان بیش از ۱۶ هزار هکتار است افزود: در سال جاری پیش بینی می شود ۶۷ تن زعفران از مزارع خراسان جنوبی برداشت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از فعالیت ۳۸ هزار بهره بردار زعفران در استان خبر داد و بیان کرد: قاینات اولین تولید کننده زعفران در سطح استان است که در بحث کیفیت زعفران رتبه بالایی دارد.

قوسی به قدمت زعفران در استان اشاره کرد و تصریح کرد: با توجه به بررسی های انجام شده خاستگاه زعفران، خراسان جنوبی است که حدود ۷۰۰ سال در این منطقه کشت شده است.

وی با اشاره به اینکه توسعه کشت زعفران در سطح استان از سیاست‌ها و برنامه‌های جهاد کشاورزی است خاطرنشان کرد: چرا که ۷۰ درصد اراضی کشاورزی خراسان جنوبی خرده مالک است و کشت زعفران در قطعات کوچک باعث افزایش ارزش اقتصادی شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه علاوه بر ارتقای تولید، کشاورزی قراردادی را برای این محصول در اولویت قرار دادیم یادآور شد: در بحث خرید تضمینی یکی از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی حمایت از تولید است.

قوسی با بیان اینکه هدف و اولویت اصلی ما در بحث حمایت از محصولات ارتقای تولید در واحد سطح است اظهار داشت:  بحث بازاریابی و صادرات از سیاست‌های ما است.

وی به کشاورزی قراردادی اشاره کرد و افزود: اگر کشاورزی قراردادی انجام شود تفاهم نامه ای بین تولید کننده و تجار منعقد می شود تا محصول با برند و تولید مشخص، تولید و به بازار هدف تحویل داده شود، در این راستا دغدغه کشاورز کاهش می‌یابد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، غلامرضا قوسی از آماده سازی بارگاه های زرشک خبر داد و گفت: همزمان با آغاز برداشت زرشک، تعداد 34  بارگاه زرشک برای نگهداری و خشک کردن این محصول در خراسان جنوبی آماده شده اند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: در بارگاه های بهداشتی زرشک، خشک کردن محصول از حالت خرمنی به نیمه صنعتی تبدیل می شود.

وی اظهار داشت: بارگاه های بهداشتی، دارای ارتفاع مناسب و تهویه کافی برای خشک کردن با کیفیت زرشک هستند. 

وی بیان کرد: برای  بسته ‌بندی و فرآوری زرشک و احداث بارگاه در آینده و احداث باغ زرشک از محل بند الف تبصره ۱۸ تا سقف حدود ۴۵۰ میلیارد ریال تسهیلات در استان پیش‌بینی شده است.

قوسی تعداد واحدهای فرآوری و بسته بندی محصول زرشک را 13 واحد اعلام کرد و افزود: از این تعداد 6 واحد فعال و 7  واحد نیمه فعال است که امیدواریم با برداشت امسال همه واحدها فعال شوند.

وی با بیان اینکه ظرفیت اسمی تمام واحدها 9 هزار و 370 تن است، گفت: با فعالیت تمام واحدها، برای 157 نفر بصورت مستقیم شغل ایجاد می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از حمایت جهادکشاورزی از متقاضیان برای تاسیس بارگاه یا واحد فرآوری و بسته بندی خبر داد و گفت: مجوز تأسیس مرتبط با فرآوری و بسته بندی زرشک برای 11 فقره با مجموع ظرفیت2 هزار و 407 تن صادر شده است.

غلامرضا قوسی تشریح کرد: امسال 16 هزار و 726 هکتار از باغات خراسان جنوبی زیرکشت زرشک است که پیش بینی می شود 20 هزار و 500 تن محصول از این باغها برداشت شود.

گفتنی است که محصول زرشک در خراسان جنوبی از اواسط مهر تا اواسط آذر برداشت می شود.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، غلامرضا قوسی صبح امروز گفت: با عنایت به گزارش سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، این سازمان در جشنواره شهید رجایی سال 97 درگروه زیربنایی و تولیدی استان مقام نخست را در بین 49 دستگاه اجرایی استان کسب کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: همچنین این سازمان ارزیابی در شاخص های اختصاصی و عمومی، حائز رتبه دوم استان شده است که این مقام در راستای ارزیابی دستگاه های اجرایی استان در سال 97 مبنی بر اظهار رضایت از عملکرد سازمان در ارتباط با خدمت رسانی مطلوب به بهره برداران کشاورزی استان صورت گرفته است.

قوسی به کمبود نیروی انسانی اشاره کرد و عنوان کرد: همکاران پر تلاش سازمان با بهره گیری از تخصص، خرد جمعی و پشتکار خود کارهای بزرگی که بر عهده آن ها می باشد را با نهایت دقت و ظرافت انجام می دهند.

وی بیان کرد: این ارزیابی ها به افزایش بهره ورری و خدمت به جامعه هدف کمک شایانی می کند.

وی اظهار داشت: کسب این موفقیت را حاصل عملکرد مطلوب، شایسته و موثر همه همکاران عزیزم می دانم که به صورت شبانه روزی در راستای اهداف سازمانی و خدمت به جامعه بزرگ کشاورزی تلاش بی وقفه می نمایند 

لازم به ذکر است که در عملکرد دستگاه های اجرایی، شاخص های مختلفی مورد بررسی و ارزیابی قرار میگیرد که در نهایت بر اساس نتیجه بدست آمده، برترین ها مشخص می گردد که در سال 97 سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، توانست حائز این عناوین گرددبه گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی، هادی بیجاری در خصوص اقدامات انجام شده برای پدافند غیر عامل در معاونت برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان گفت: پیش گیری از نفوذ مخرب های اینترنتی و رایانه ای برای از بین بردن اطلاعات مهم سازمانی، از مهمترین اقدامات صورت گرفته در راستای پدافند غیرعامل در حوزه کاری این معاونت می باشد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: در راستای این امر، هر ساله سرورهای سازمان و مدیریت های شهرستان ها به سیستم ایمنی در مقابل هر نوع تهاجم رایانه ای تجهیز می گردد که در سال جاری هم این امر صورت گرفته است.

هادی بیجاری  به خرید لایسنس فایروال در هر سال اشاره کرد و اظهار داشت: برای ذخیره سازی اطلاعات یا همان بک آپ گیری از اطلاعات موجود در سیستم های سرور سازمان، لایسنس سرور بک آپ گیری و هارد با ظرفیت بالا خریداری و این سیستم ها مجهز گردیده است.

وی افزود: از دیگر اقدامات انجام شده در خصوص پدافند غیر عامل در این معاونت، خرید آنتی ویروس ایرانی برای کلیه مدیریت شهرستان های استان برای تعداد 400 کاربر و برای سازمان هم به تعداد 630 کاربر می باشد که کلیه سیستم ها به آنتی ویرس مجهز شده اند.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه هر اقدامی را برای تجهیز  سیستم های سازمان به جهت حفاظت از ورود هرگونه بمب الکترونیکی یا همان تبلیغات ناخواسته ای که بصورت ناخودآگاه برروی سیستم ها ظاهر میگردد، انجام می گیرد، گفت: برای کلیه این اقدامات انجام شده، مبلغ 500 میلیون ریال هزینه شده است.بازدید امروز129
بازدید دیروز365
بازدید هفته494
بازدید کل157578