به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان سرایان استان خراسان جنوبی،امروز ۲۹ اردیبهشت ماه جلسه هم اندیشی روش های مدیریت دانه سفیدی انار با حضور جانشین معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان ، مدیر باغبانی سازمان ، مدیر و کارشناسان جهاد کشاورزی سرایان و انارکاران پیشروی منطقه در محل مدیریت جهاد کشاورزی سرایان برگزار شد. ️در این جلسه مدیریت مناسب تغذیه و آبیاری در باغات انار مورد بحث و بررسی قرار گرفت و راهکارهایی درخصوص کنترل عارضه دانه سفیدی ارائه گردید.

 قابل توجه کشاورزان و کمباین داران گرامی: طبق مصوبه ستاد برداشت شهرستان نرخ برداشت گندم و جو آبی به شرح زیر تعیین گردید. الف) نرخ برداشت به صورت هکتاری: در مزارع گندم و جو آبی با کمباین های متوسط داخلی به ازای هر هکتار 1700000 تومان در مزارع گندم و جو آبی با کمباین های نیمه سنگین (1165و...) داخلی به ازای هر هکتار مبلغ 1800000 تومان ب- نرخ برداشت بصورت ساعتی: در مزارع گندم و جو با کمباین های متوسط داخلی به ازای هر ساعت مبلغ 822000 تومان در مزارع گندم و جو با کمباین های نیمه سنگین به ازای هر ساعت مبلغ 1092000تومان در مزارع گندم و جو با کمباین های کاه کوب متوسط داخلی به ازای هر ساعت مبلغ 862000 تومان ج- نرخ برداشت بصورت انبار کاه: در مزارع گندم و جو آبی و دیم با کمباین های متوسط مجهز به مخزن جمع آوری کاه (400 کیلویی) به ازای هر مخزن مبلغ 813000 تومان در مزارع گندم و جو آبی و دیم با کمباین های متوسط مجهز به مخزن جمع آوری کاه (800 کیلویی) به ازای هر مخزن مبلغ 1400000 تومان نرخ برداشت کاه با بیلر به ازای هر کیلو گرم 850 تومان و تهیه نخ با بیلر دار می باشد. نرخ برداشت با دروگر به ازای هر ساعت 260000 تومان و هزینه تامین نخ روگر با کشاورز می باشد. برای برداشت در اراضی کوهستانی و سنگلاخی 20 درصد به نرخ فوق اضافه می گردد . لازم به ذکر است در صورت بروز اختلاف ملاک عمل نرخ مذکور است.به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان سرایان استان خراسان جنوبی،۲۴ اردیبهشت ماه مدیر جهاد کشاورزی به همراه ریاست اداره تعاون روستایی و کارشناس صنایع و تنظیم بازار از شرکت تعاونی روستایی آزادی روستای مصعبی بازدید کردند. در این بازدید از توانمند ی ها و تاسیسات شرکت مذکور بازدید شد. در پایان جلسه ای با حضور اعضاء هیئت مدیره و شورای اسلامی روستا برگزار و ضمن تشریح سیاستهای مدیریت جهاد کشاورزی در سال جاری در خواست ها و مشکلات شرکت مورد بررسی قرار گرفت.

 

 به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان سرایان استان خراسان جنوبی،امروز یکم خرداد ماه به مناسبت شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان بزرگوارشان مراسم سوگواری و قرائت قرآن کریم با سخنرانی حجت الاسلام میری و با حضور مدیر و کارکنان جهاد کشاورزی سرایان در محل نمازخانه مدیریت برگزار شد.

 

 

 

 

 

 شروع برداشت گل محمدی از گلستان‌های شهرستان از تاریخ 25 فروردین ماه آغاز شده است و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه دارد. برداشت گل در صبح زود و قبل از طلوع آفتاب و هوای خنک بامدادی شروع و تا قبل از گرم شدن هوا بایستی انجام و به مراکز خرید یا کارخانجات عرق‌گیری انتقال یابد؛ زیرا با گرم شدن هوا گل‌های چیده شده پژمرده و فعالیت‌های تخمیری در گل‌ها که اغلب روی هم انبار و فشرده می‌شوند افزایش می‌یابد. سطح زیر کشت گل محمدی درسرایان ۲۰ هکتار است . پیش بینی می شود در سال جاری 40 تن گل محمدی به صورت غنچه و گلبرگ در شهرستان برداشت شود،که این میزان برداشت گل نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کاهش خواهد داشت. با شروع فصل برداشت گل محمدی، 12 واحد فراوری آغاز به فعالیت می‌کنند که یک واحد آن مکانیزه است وپیش بینی می‌شود امسال 30000 لیتر گلاب تولید شود. گل محمدی به دلیل مقاوم بودن به شرایط کم آبی ، عجین بودن فرآورده های این محصول با فرهنگ شهرستان ، مقاوم بودن به شرایط نامساعد محیطی و خاکی ، مقاوم بودن به حمله آفات و بیماری ها و امکان کشت ارگانیک ، گیاه با اهمیت و بهترین جایگزین برای محصولات پر مصرف آبی محسوب می شود.بازدید امروز48
بازدید دیروز120
بازدید هفته168
بازدید کل251958