به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مدیرجهاد کشاورزی شهرستان سربیشه در مراسم افتتاح قنات روستای دستقیچ گفت: طرح مذکور با سطح کول گذاری سرگشا به طول 154 متر و باربرداری کوره قنات به طول 100 متر و طوقه چینی به طول 40 متر با سهم بلاعوض دولت 2,142,000,000رریال به بهره برداری رسید.

وی با اشاره به نقشی که قنات‌ها می‌توانند در بهینه سازی مصرف آب در حوزه کشاورزی داشته باشند، اعتبارات برای احیا این منبع تامین آب در سال‌های گذشته را قطره‌چکانی دانست و گفت: البته خوشبختانه شاهد یک جهش اعتباری در سال جدید درشهرستان سربیشه  بودیم  و مبلغ اعتبار برای احیای قنوات در سال جاری بیش از10میلیارد تومان در نظر گرفته شده‌است.

محمدرضا زرگری  همچنین در افتتاح قنات روستای اسفلال گفت:  طرح احیاء و مرمت قنات اسفلال با سطح کول گذاری سرگشا و طوقه چینی قسمت سرگشابه طول ۲۰۰ متر و باربرداری کوره قنات به طول ۱۰۰ متر و  با سهم بلاعوض دولت ۲۶۳۵۰۰۰۰۰۰ ریال به بهره برداری رسید.

وی اظهار داشت: مالکین روستاهای طامند، میانرود، سدید، کلاته سلیمان و چهکندوک از مزایای این طرح برخوردارشده اند.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان سربیشه بیان کرد: بهره‌برداران قنوات عموما قشر ضعیف جامعه هستند و آب قنات را برای شرب، کشاورزی، اسکان و  امنیت آب دامداری استفاده می‌کنند. احیای قنوات می‌تواند از روند مهاجرت از روستا به شهر جلوگیری کرده و جریان حیات را در یک منطقه استمرار بخشد.

گفتنی است در مراسم فوق امام جمعه، فرماندار، فرمانده سپاه، بخشدار مرکزی و تعدادی از مسئولین شهرستان حضور داشتند.