چهارشنبه     16/آذر/1401 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، مراسم دهه اول فاطمیه با حضور همکاران و مدیران دستگاه های تابعه برگزار گردید.

این مراسم طبق روال همه ساله در ایام ابتدایی روایت شهادت حضرت زهرا(س) و همچنین در دهه دوم و سالروز شهادت بانوی بزرگ اسلام می باشد، با برنامه های سخنرانی، روضه خوانی و مداحی برگزار می گردد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، رئیس سازمان گفت: کشت قراردادی گندم در این استان عملیاتی شد و تاکنون با مشارکت ۱۲ کشاورز در ۵۶ هکتار این نوع کشت را داشته‌ایم.

مهدی جعفری افزود: به دلیلی یکسری مشکلات این برنامه در استان ما دیرتر و از هفته گذشته اجرایی شد اما کشاورزانی که کشت پاییز گندم خود را انجام داده‌اند یا از این پس انجام خواهند داد برای امضای قرارداد کشت قراردادی گندم به سایت شرکت بازرگانی دولتی ایران مراجعه کنند.

وی بیان کرد: کشاورزان در صورت تمایل پس از ورود به سامانه اختصاصی کشت قراردادی شرکت بازرگانی دولتی ایران، مراحل ثبت‌نام و امضای الکترونیکی قرارداد را با اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان جنوبی انجام داده و در ادامه با پرینت (برگ چاپی) قرارداد برای دریافت کود و سایر تسهیلات به مراکز خدمات و حمایتی محل سکونت خود مراجعه کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: ۱۰۰ درصد بهای کود ازته و ۵۰ درصد بهای کود فسفاته و کود پتاسه به‌صورت نقد محاسبه شده و بقیه تسهیلات از بهای گندم تحویلی کشاورز در فصل خرید کسر و تسویه خواهد شد.

وی افزود: همچنین بدون مراجعه و پرداخت وجه در دفاتر بیمه ۲۰ درصد سهم بیمه کشاورزانی که در کشت قراردادی سال جاری مشارکت کنند کمتر از دیگر کشاورزان است.

جعفری با اشاره به اینکه یکی از حمایت‌های دولت در طرح الگوی کشت، کشت قراردادی محصولات کشاورزی است گفت: در این طرح یارانه بذر، کود و بیمه مشمول کشاورزان می‌شود و در آخر هم دولت محصول تولیدی کشاورزان را خریداری می‌کند.

وی اضافه کرد: در سال جاری براساس الگوی کشت باید تولید در سطح را افزایش دهیم که در این خصوص اقدامات تغذیه، آبیاری نوین و اقدامات به‌زراعی در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: سال گذشته میانگین برداشت گندم از هر هکتار در استان ۲ هزار و ۸۰۰ کیلوگرم بوده که باید در سال جاری به چهار هزار کیلوگرم برسد.

وی اظهار داشت: امسال ۳۷ هزار و ۲۰۰ هکتار کشت پاییزه محصولاتی از جمله گندم و جو در استان انجام شده که از این مقدار ۱۶ هزار و ۱۰۰ هکتار گندم و ۲۱ هزار و ۱۰۰ هکتار جو بوده است.

جعفری با بیان اینکه کشت پاییز در خراسان جنوبی از شهریور آغاز می‌شود و تا پایان آذر ماه ادامه دارد افزود: در سال جاری برنامه ابلاغی به استان کشت ۴۱ هزار و ۳۴۵ هکتار غلات بوده که ۹۰ درصد آن محقق شده است.

وی گفت: برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی درخصوص کشت پاییز غلات تا پایان آذر ماه در استان محقق خواهد شد و در کشت پاییزه امسال همچنین کشاورزان ۵۹ هکتار گلرنگ و ۴۰ هکتار کلزا را انجام داده‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: امسال تولید هزار و ۷۰۰ تن بذر گندم و جو برای مصرف استان و استان‌های دارای اقلیم مشابه از جمله خراسان رضوی، کرمان، سیستان و بلوچستان، اصفهان، قم و یزد توسط جهاد کشاورزی استان در دستور کار قرار گرفته و برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی به استان است.

وی عنوان کرد: همچنین امسال در بیش از ۳۰۰ هکتار از مزارع گندم خراسان جنوبی آبیاری به روش طیف در راستای افزایش بهروری انجام خواهد شد که این روش آبیاری با کاهش مصرف آب، افزایش بهره‌وری را به همراه دارد.

جعفری با اشاره به اقدمات ترویجی و آموزشی جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر هشت سایت ترویجی گندم و ۱۳ سایت ترویجی جو در این استان فعال است که این سایت‌ها در راستای انتقال یافته‌های جدید کشاورزی به بهره‌برداران، تامین امنیت غذایی پایدار و توسعه کشت ارقام گندم متناسب با اقلیم راه‌اندازی شده‌است.

اصلاح الگوی کشت و کشاورزی قراردادی ۲ طرح مهم دولت سیزدهم برای ارتقای جایگاه کشاورزی است که همزمان با کشت پاییزه در سراسر کشور اجرایی شده است.به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، مدیر جهادکشاورزی شهرستان طبس گفت : برداشت سبزیجات برگی از ۵۵۰ هکتار مزارع زیر کشت این محصول در شهرستان طبس آغاز شده و پیش بینی می‌شود از این سطح بالغ بر ۱۳ هزار و ۷۵۰ تن انواع سبزیجات برگی برداشت شود.

سیدابوالقاسم عطاحسینی متوسط عملکرد سبزیجات برگی در شهرستان طبس را ۲۵ تن در هکتار اعلام کرد و افزود : شهرستان طبس مقام اول سطح زیر کشت و تولید سبزیجات برگی استان خراسان جنوبی را دارد.

وی اظهار داشت: با توجه به شرایط اقلیمی مناسب این شهرستان در تمام فصول سال کشت انواع مختلف سبزیجات انجام می‌شود و محصول تولیدی منطقه از عطر، طعم و کیفیت خاصی برخوردار است.

حسینی همچنین خدمات ارائه شده به سبزی کاران را خدمات کارشناسی، تامین نهاده‌های کشاورزی از قبیل کود و سم، استفاده از کارنده‌های کشت مستقیم در کشت سبزی، مکانیزه کردن کشت و استفاده از لولر‌های لیزری جهت آماده سازی سطح مزارع سبزی اعلام کرد.

وی گفت در شهرستان طبس ۶ واحد در زمینه تولید سبزیجات خشک با ظرفیت اسمی سالانه حدود ۱۵۰۰ تن سبزی خشک مشغول به فعالیت است.

سبزیجات برگی این شهرستان شامل اسفناج، جعفری، شنبلیله، شوید، شاهی، گشنیز، ریحان، نعنا، تره، تربچه، پیازچه، مرزه، کاهو و ... می‌باشد و قسمت عمده‌ای از آن در فصل‌های پاییز و زمستان برداشت می‌شود و به شهرستان‌های همجوار و استان‌های خراسان رضوی، کرمان و یزد عرضه می‌شود .

پیش بینی می‌شود بالغ بر ۸۲۵ میلیارد ریال درآمد عاید ۴۸۰ بهره بردار این شهرستان شود.به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، رئیس سازمان اظهار کرد: تلاش ما بر این است که با احیا این رشته قنات‌ها جان دوباره به رگ‌های منابع آبی خراسان جنوبی بیاید و زمینه رضایت کشاورزان فراهم شود.

مهدی جعفری با اشاره به اینکه بحث احیا قنوات در سفر اول رئیس جمهور به خراسان جنوبی مورد تأکید قرار گرفته بود، افزود: این روند احیا قنوات را در همه شهرستان‌های خراسان جنوبی ادامه خواهیم داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: ۳۷ رشته قنات با اعتبار ۹ میلیارد و ۱۷۰ میلیون تومان در بیرجند احیا شد.

وی اظهار کرد: طی سال گذشته در شهرستان بیرجند ۳۷ رشته قنات احیا شده که یک گام ارزشمند محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای احیا این تعداد رشته قنات ۹ میلیارد و ۱۷۰ میلیون تومان اعتبار هزینه شده است، بیان کرد: امیدواریم این اقدام زمینه رضایت کشاورزان و روستاییان عزیز را فراهم آورد.

جعفری ادامه داد: از این میزان اعتبار حدود سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار مربوط به اعتبارات مصوب سفر اول رئیس جمهور و هیأت دولت به خراسان جنوبی بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به مرمت هفت هزار متر مربع از طول قنوات شهرستان بیرجند، بیان کرد: سال گذشته ۱۸ استخر ذخیره آب کشاورزی با اعتبار یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بازسازی شده است.آمار بازدید کنندگان

بازدید امروز176
بازدید دیروز270
بازدید ماه1340
بازدید کل724692