بهره وری، کلید توسعه کشاورزی است

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، بهره وری را کلید توسعه کشاورزی اعلام کرد و گفت: طی ۵ سال اخیر، ضریب بهره وری آب در بخش کشاورزی سالانه ۶ درصد افزایش یافته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، عباس کشاورز امروز سه شنبه(5 تیر 97)  در مراسم تجلیل از تولیدکنندگان برتر و برگزیدگان بخش کشاورزی خراسان جنوبی، اظهار داشت: ۹۴ درصد محصولات کشاورزی وارداتی کشور شامل ۸ محصول است و بنا داریم با اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی، واردات این محصولات را به حداقل برسانیم.

وی،گندم را از جمله کالاهای وارداتی در گذشته نام برد و افزود:خوشبختانه امسال برای سومین سال متوالی در گندم خودکفا هستیم و نیازی به واردات این محصول نخواهیم داشت.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: در کشور بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هکتار گندم آبی و ۴ میلیون هکتار گندم دیم کاشته می شود که براساس ظرفیت های اکولوژی زراعی کشور سطح زیرکشت گندم آبی به ۲ میلیون هکتار و گندم دیم به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار باید کاهش یابد.

کشاورز خاطرنشان کرد: به همین منظور، تولید گندم آبی را ۵۰۰ هزار هکتار کاهش داده ایم.

وی یادآور شد: در مقطعی در ۱۰ سال گذشته ۱۹۰ هزار هکتار چغندر کشت می کردیم اما به دلیل مصرف بالای آب،ضمن کاهش مساحت زیرکشت این محصول، زمان کشت آن را نیز از بهار به پاییز منتقل کرده ایم تا از آب باران استفاده نماییم و این امر هنوز ادامه دارد و با این اقدام به رکورد بی سابقه تولید ۲ میلیون تن شکر دست یافته ایم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه نخستین نسخه ما این است که ابتدا آب مدیریت شود و سپس تولید را مدیریت کنیم یادآور شد: بخش کشاورزی در همه دنیا ۳ وظیفه را بر عهده دارد که تقویت امنیت غذایی که در دنیا برای همه حکومت ها مهم است‌ یکی از این وظایف است.

کشاورز، دومین وظیفه بخش کشاورزی را حفظ منابع آب عنوان کرد و افزود: سومین وظیفه بخش کشاورزی، افزایش درآمد کشاورزان است و باید به این امر توجه شود.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال بیش از ۳۰۰ هزار تن دانه کلزا در کشور تولید خواهد شد خاطرنشان کرد: در این راستا ضریب خودکفایی روغن دو رقمی می شود.

وی از وجود ۳ مشکل در بخش کشاورزی خبر داد و خاطرنشان کرد:اولین مشکل، بحث آب است و کشاورزان مشکل آب را به خوبی درک می کنند و هیچ کسی به اندازه کشاورزان به مشکل آب اهمیت نمی دهد.

کشاورز با بیان اینکه در بحث آب و نارسایی آن کل کشور در زمان های مختلف درگیر است تصریح کرد: دومین مشکل در بخش کشاورزی ، مشکل پایداری است و در حال حاضر خاک ما در حال فرسایش است و کشاورزان باید مراقب پایداری خاک باشند.

وی سومین مشکل بخش کشاورزی را بهره وری دانست و یادآور شد: بهره وری کلید توسعه کشاورزی است.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه نخستین هنر ما ارتقای شاخص بهره وری آب است اظهار داشت : طی ۵ سال اخیر ۶ درصد ضریب بهره وری آب را در بخش کشاورزی بالا برده ایم.

وی یادآور شد: استمرار ما در برنامه ها موجب پویایی کار است و مشکلات را حل می کند.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه مشکل مردم و تولید از همه مهم تر است خاطرنشان کرد: امسال که وارد سال جدید شدیم ۸۵۰ هزارتن شکر در انبار داشته ایم.

وی خاطرنشان کرد: کشاورزان خیلی شکننده هستند به همین دلیل باید همدلی، تلاش و نزدیکی ما با کشاورزان افزایش یابد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز در این مراسم اظهار داشت: بخش کشاورزی نقش بسیار مهمی در حوزه فعالیت های اقتصادی کشور دارد.

هاشم ولی پور مطلق با اشاره به اینکه نقش کشاورزی در میانگین کشوری نقش پر رنگی است افزود: ۳۰ درصد بخش ارزش افزوده فعالیت های اقتصادی استان در بخش کشاورزی است.

وی آب را یکی از مهمترین دغدغه های مسئولان استان دانست و بیان کرد:بیشتر مصارف حوزه صنعت، کشاورزی و شرب از منابع زیرزمینی است چراکه ما در این منابع محدودیت بسیاری داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به فقر خاک در استان تصریح کرد: همچنین فقر خاک یکی دیگر از مباحثی است که کشاورزی استان را درگیر کرده است.

ولی پور مطلق با بیان اینکه در بخش کشاورزی نمی توانیم تنظیم بازار را نادیده بگیریم چراکه بخش های قبل از تولید را نیز درگیر می کند خاطرنشان کرد: کیفیت آب، میزان آب، نقش خاک و به ویژه فناوری در بازار امروز کشاورزی بسیار اهمیت دارد.

وی یادآور شد: امروز مباحث اقتصادی و سیاسی تولید کنندگان ما را تحت تاثیر قرار می دهد چراکه ارتباط بین المللی یکی دیگر از مسائلی است که کشاورزی و تولید کننده را درگیر می کند.

گفتنی است در این مراسم از ۵۷ نفر از کشاورزان برتر خراسان جنوبی تجلیل شد.