به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مشاور مقام عالی وزارت و مجری کسب و کارهای نوپا در وزارت جهاد کشاورزی صبح امروز چهارشنبه (11تیر99) در نشست خبری با اصحاب رسانه از راه اندازی نخستین مرکز نوآوری کشاورزی در خراسان جنوبی تا بهمن ماه سال جاری خبر داد و گفت: باید دانشگاه و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی ارتباط و انسجام بیشتری با یکدیگر داشته باشند و امیدواریم شاهد ارتباط پویایی بین شبکه نوآوری استان باشیم.

 دکتر حمیدرضا مختاری اسکی با اشاره به اینکه هدف از سفر به خراسان جنوبی بررسی اکوسیستم نوآوری بخش کشاورزی در این استان است، اظهار کرد: تاکنون رویداد استارتاپی عناب کشور در این استان برگزار شده و باید این رویدادها استارت‌آپی کشاورزی تداوم یابد.

 وی با بیان اینکه هم اکنون در کشور ما حدود ۲۰۰ استارت آپ در بخش کشاورزی شناسایی و پایش شدند، افزود: در حال حاضر ۲۰ استارت آپ کشاورزی در سطح کشور آغاز به کار و در شرف ثبت هستند که عمده آنان در حوزه بازار محصولات کشاورزی فعالیت دارند.

 مختاری درباره فعالیت در حوزه استارت آپ های بخش کشاورزی بیان کرد: تمام تلاشمان را برای شکل گیری استارت آپ های بخش کشاورزی و حمایت از آنها به کار می گیریم تا با گسترش این استارت آپ ها بتوانیم در مصرف آب در بخش کشاورزی صرفه جویی کنیم و ضمن افزایش درآمد کشاورزان از فشار بر منابع آب و خاک کاسته شود.

 مجری کسب و کارهای نوپا در وزارت جهاد کشاورزی از راه اندازی نخستین مرکز نوآوری کشاورزی در خراسان جنوبی تا بهمن ماه امسال خبر داد و عنوان کرد: این مرکز در حوزه محصولات با مزیت بالا، عناب، زرشک و زعفران فعالیت خواهد داشت تا زنجیره ارزش این محصولات کامل شود.

 وی با بیان اینکه برای موفقیت‌آمیز بودن پروژه‌های مراکز نوآوری کشاورزی باید زمینه حضور بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری این بخش در حوزه استارت‌آپ‌های کشاورزی فراهم شود، ادامه داد: در این حوزه باید دولت فقط در نقش پشتیبان و تسهیل‌گر  وارد شود.

 مختاری با تاکید بر اهمیت تولید محصولات نوآورانه در حوزه صنایع غذایی، گفت: هر اندازه کار علمی و نوآورانه بیشتری بر روی محصولات کشاورزی انجام شود ارزش افزوده آن برای کشاورزان افزایش خواهد یافت.

 مجری کسب و کارهای نوپا در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه سرمایه انسانی از عوامل حیاتی در موفقیت استارت آپ ها است، اظهار کرد: اگر می خواهیم در بخش کشاورزی نوآوری داشته باشیم بایستی از روستائیان و کشاورزان آغاز کنیم، فرزندان کشاورزان در این باره بسیار مستعد هستند لذا باید آموزش های نوآورانه به آنان ارائه شودبه گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، شامگاه سه‌شنبه (۱۰تیر۹۹) با حضور دکتر سرفرازی، معاون سازمان حفظ نباتات کشور، نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی، فرمانداران چهار شهرستان و مدیران استانی، جلسه «ستاد عالی گیاه پزشکی استان» با محوریت مبارزه با آفت ملخ صحرایی در دفتر معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی برگزار شد.

دکتر سرفرازی، معاون سازمان حفظ نباتات کشور در این جلسه گفت: 10 استان درگیر مبارزه با ملخ صحرایی هستند و باید توجه داشت که امر مقابله، به تنهایی از عهده جهادکشاورزی خارج است و اگر همه دستگاه های استان بسیج نشوند، طی سه ماه آینده با یک بحران جدی مواجه خواهیم بود.

بنا به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، در خراسان جنوبی چهار شهرستان نهبندان، درمیان، سربیشه و زیرکوه، درگیر مبارزه با ملخ صحرایی هستند و موضوع مبارزه با این آفت از سال ۹۸ و در شرایطی که درگیر سیل بودیم، برنامه ریزی شده است.

میرجعفریان با تاکید بر این که مبارزه با ملخ صحرایی همانند بیماری کرونا به یک عزم ملی نیاز دارد، افزود: مبارزه با این آفت، حمایت، پشتیبانی و عزم ملی می‌خواهد و با اعتبارات ناچیز استانی نمی توان با بحران مقابله کرد.

وی خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی استان باید بر مبنای تکلیفی که برای دستگاه‌ها مشخص شده است، حمایت و پشتیبانی لازم را انجام داده و فرمانداران نیز برای اثربخشی موضوع مقابله با ملخ صحرایی، برنامه ریزی دقیقی داشته باشند و نیازمندی ها را گزارش کنند.

گفتنی است که صبح روز سه شنبه، دکتر سرفرازی به همراه معاون بهبود تولیدات گیاهی و مدیر حفظ نباتات سازمان، از شهرستان های درگیر با ملخ های مهاجم، بازدید کردند.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، شامگاه روز گذشته (دوشنبه 9تیر) دکتر سرافرازی معاونت کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور به منظور بازدید از مناطق مورد هجوم ملخ های صحرایی وارد استان خراسان جنوبي شد و در نخستین ساعات حضور در استان به دیدار رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی رفت.

از دیگر برنامه های مهم دکتر سرافرازی، شرکت در جلسه شورای عالی گیاهپزشکی استان با محوریت مبارزه با ملخ صحرایی و نیز دیدار با نماینده شهرستانهای نهبندان و سربیشه همچنین دیدار و گفتگو با معاون عمرانی استاندار و مدیرکل بحران استانداری می باشد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، شامگاه سه‌شنبه (۱۰تیر۹۹) مشاور مقام عالی وزارت و مجری کسب و کارهای نوپا در وزارت جهاد کشاورزی، در جلسه ای با حضور معاونت پژوهشی دانشگاه بیرجند، مدیر کارآفرینی دانشگاه و اساتید پردیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه بیرجند در خصوص راه اندازی مدل های نوین کسب و کار در کشور و شیوه اجرای آن در استان خراسان جنوبی گفت: راه‌اندازی دفتر کسب و کارهای نوپا در وزارت جهاد کشاورزی در سال ۹۷ علیرغم وجود مشکلات متعدد در حوزه کشاورزی ایجاد الگوی مناسب فرهنگی در خصوص برخورد با راهکارهای حل مشکل به عنوان مسیر ورودی به ترمیم رسیدیم.

 دکتر حمیدرضا مختاری اظهار داشت: مراکز نوآوری به عنوان ابزار مناسب در جهت شناخت مشکلات و ارائه راهکار مناسب از طریق ایجاد استارت آپ های حوزه کشاورزی، می بایست مورد توجه بیشتر مسئولین قرار گیرد.

 وی بیان کرد: ایجاد شبکه های ارتباطی در حوزه کشاورزی مورد توجه دفتر کسب و کارهای نوپا در وزارت جهاد کشاورزی است که پیش بینی می شود در آینده نزدیک شاهد ایجاد رشد ساختاری و جهش در تکمیل این شبکه باشیم.

 مجری کسب و کارهای نوپا در وزارت جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به نهاد سازی در عرصه کشاورزی افزود: دولت برای واگذاری تصدی امور به ایجاد نهادهای قوی نیاز دارد.

مختاری ادامه داد: برای ایجاد این نهادها و چرخه مناسب تولید نیاز به تسهیلگری در بخش کشاورزی و مقررات زدایی داریم، که پیش بینی می شود با اجرایی شدن الگوهای توسعه کسب و کارهای نوین و نوپا بتوانیم بیش از گذشته در جهت تسهیل امور گام برداریم.

 وی در پایان به ایجاد جریان پایش در عرصه انجام مقررات اشاره کرد و ابراز خرسندی نمود که در آینده نزدیک تغییر نگرش در بخش کشاورزی کشاورزی را شاهد خواهیم بود.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، رئیس سازمان به همراه نماینده مردم شهرستانهای نهبندان وسربیشه در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان، معاون بهبود تولیدات گیاهی، معاون توسعه منابع، مدیر حفظ نباتات و مدیر امور مالی سازمان و همچنین مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بازدیدی از هجوم پوره های ملخ صحرایی به مزارع و باغات منطقه شوسف، چاهدراز و چاهداشی شهرستان نهبندان به عمل آوردند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از اختصاص ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی به استان خبر داد و افزود: امکانات خودرویی مبارزه با آفت ملخ صحرایی در نهبندان را نیز افزایش می‌دهیم.

غلامرضا قوسی گفت: با توجه به این که سطح آلوده به ملخ صحرایی در شهرستان نهبندان بیشتر از سایر نقاط استان است، اما عملیات اجرایی مبارزه با این آفت پیشرفت بسیار خوبی داشته و عملکرد مطلوبی حتی نسبت به سایر استان‌ها رخ داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از آمادگی پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به ۲۰ نفر از کشاورزان بومی محلی برای خرید سم پاش خبر داد.

نماینده‌ی مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه هم در بازدید از نقاط آلوده به ملخ صحرایی در نهبندان بر لزوم همکاری جدی سایر شهرستان‌های غیر درگیر و کشاورزان منطقه برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی تأکید کرد.

مصطفی نخعی افزود: علیرغم تلاش شبانه روزی و بسیج امکانات شهرستان، لازم است برای مبارزه بهتر امکانات و ماشین آلات از سایر شهرستان‌های غیر درگیر برای مبارزه با هجوم ملخ‌ها، در اختیار شهرستان قرار گیرد.

وی گفت: با توجه به گستردگی و پراکندگی نقاط می‌بایست برای کاهش حجم خسارات، کشاورزان نیز در این راستا همکاری کنند.بازدید امروز716
بازدید دیروز693
بازدید هفته2315
بازدید کل268085