به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، با توجه به گزارش اداره کل هواشناسی استان مبنی بر کاهش ۸ تا ۱۲ درجه‌ای دمای هوا، کلیه کشاورزان، دامداران و بهره برداران بخش کشاورزی می بایست نکات ایمنی را رعایت نمایند.

رییس اداره روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: زمان شروع کاهش محسوس و قابل ملاحظه دما (۸ تا ۱۲ درجه سلسیوس) دوشنبه شب هفتم مهر اعلام شده است و تا روز جمعه یازدهم مهرماه ادامه دارد.

وی اظهار داشت: بر این اساس با وقوع سرما و یخبندان شبانه احتمال خسارت به‌ویژه به محصولات کشاورزی، محصولات زراعی از جمله همه محصولات علوفه‌ای، پنبه، چغندر قند و حبوبات همچنین محصولات باغی از قبیل زرشک و گیاهان دارویی وجود دارد.

عارفی نیا ادامه داد: به کشاورزان و بهره‌برداران، جمع‌آوری محصولات برداشت شده و انتقال آن به مکان‌های سرپوشیده را توصیه می شود.

رییس اداره روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: تهیه سوخت موردنیاز و کنترل سیستم‌های گرمایشی برای سالن‌های پرورشی نظیر مرغداری‌ها، دامداری‌ها و گلخانه‌ها، اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم برای مقابله و جلوگیری از خسارت سرمازدگی زودرس پاییزه در مزارع و باغات، آبیاری باغات و مزارع در محدوده دوره سرما، آتش زدن لاستیک و روشن کردن بخاری‌های باغی در حاشیه باغات و مزارع، برنامه‌ریزی تسریع در عملیات برداشت محصولات زراعی و باغی تا حد امکان، تخلیه آب سامانه‌های آبیاری تحت فشار و سم پاش‌ها برای جلوگیری از یخ‌زدگی و ایجاد پوشش روی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر از اقداماتی است که می بایست در مقابل یخبندان و سرمازدگی صورت پذیرد.

سربیشه، نقاطی از زیرکوه، قاین، درمیان، بخش مرکزی بیرجند، سرایان و فردوس و نقاط کوهستانی از خوسف و نهبندان تحت تاثیر کاهش دما و سرمای شبانه خواهند بود.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان از بارگیری کود مورد نیاز کشاورزان براساس تاریخ واریز وجه به شهرستانها خبر دادو گفت: این اطمینان را به کشاورزان می‌دهیم که کود شیمیایی مورد نیاز آن‌ها را تامین کنیم.

محمدمهدی سعیدی با بیان اینکه برای توزیع کود شیمیایی ۴۰ عامل توزیع در شهرستان‌ها تعیین شده است، افزود: کشاورزان هر شهرستان که نیاز به کود اوره، فسفاته و پتاسه داشته باشند باید با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان محل سکونت خود، کود شیمیایی را تامین کنند.

وی با بیان اینکه مردم نگران کمبود کود در استان نباشند، تأکید کرد: کود اوره تولید داخل کشور بوده و قیمت آن افزایش نیافته است، اما کود فسفاته و پتاسه که ۱۵ درصد کود مورد نیاز کشاورزان کشور را شامل می‌شود با تصمیم دولت مشمول طرح افزایش قیمت شده است.

سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان جنوبی افزود: انواع کود‌های شیمیایی بین کشاورزانی توزیع می‌شود که در سامانه پهنه‌بندی کشاورزی ثبت‌نام کرده‌اند و مشخصات کشت و زرع آن‌ها موجود است.

سعیدی گفت: هفته گذشته نیز هزار تن کود اوره در استان توزیع شد لذا کمبودی در تأمین کود شیمیایی در بخش کشاورزی استان وجود ندارد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، سرپرست مدیریت صنایع سازمان با بیان این‌که یک‌سوم محصول زرشک در استان فرآوری می‌شود اظهار کرد: مسائل متعددی در عدم‌فعالیت ظرفیت کامل صنایع و واحدهای فرآوری دخیل است که یکی از آن‌ها کمبود نقدینگی است.

حسینی افزود: تاکنون در استان ۲۴ پروانه بهره‌برداری برای محصول راهبردی زرشک صادر شده که ۶ واحد فرآوری و مابقی مربوط به بسته‌بندی است.

وی اظهار داشت: همچنین ۲۴۲ پروانه بهره‌برداری بارگاه زرشک داری مجوز در استان صادر شده است که سال‌های گذشته نیز مجوزهایی صادر شده اما متقاضیان دنبال اخذ پروانه بهره‌برداری نیامده‌اند.

سرپرست مدیریت صنایع سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با تأکید بر این‌که در کم‌ترین زمان ممکن تلاش می‌کنیم مجوزهای لازم صادر شود عنوان کرد: بیشترین مشکلات صنایع و واحدهای تولیدی مربوط به موضوع سرمایه در گردش است اما سعی داریم به محض مراجعه متقاضی در کم‌ترین زمان تسهیلات پرداخت کنیم.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مدیر حفظ نباتات سازمان، صبح امروز یکشنبه (6مهر99) در نشست خبری آنلاین صفحه اینستاگرام روابط عمومی، از افزایش۲۰ برابری مبارزه با ملخ در استان نسبت به سال های گذشته خبر داد و گفت: مهمترین مبحث در حوزه حفظ نباتات پیش آگاهی است یعنی قبل از ورود و خسارت آفات برای مبارزه با آن آمادگی لازم به وجود آید.

مهدی یوسفی با بیان اینکه کار رصد و پایش باغات و مزارع کشاورزی در دو بخش دولتی و خصوصی انجام می‌شود، افزود: در بخش خصوصی ۱۶ کلینیک گیاه پزشکی در استان وجود دارد که مشغول خدمت رسانی به کشاورزان هستند.

وی با اشاره به اینکه آفت سن غلات در مزارع گندم یک آفت بسیار خطرناک است و کیفیت نانوایی گندم را پایین می‌آورد، تصریح کرد: حد مجاز سن زدگی گندم ۲ درصد است و بالاتر از این میزان در گندم کیفیت آن را پایین می‌آورد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه ۶ شهرستان قائن، نهبندان، سربیشه، خوسف، طبس درگیر این آفت هستند، اظهار کرد: حد مجاز سن زدگی در گندم تولیدی استان از ۲/۱ درصد در سال‌های گذشته به ۰/۰۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: امسال مبارزه با ملخ به ۳۰ هزار هکتار رسیده است که شهر‌های سربیشه، زیرکوه، درمیان، فردوس، خوسف با اولویت شهرستان نهبندان با ۱۹ هزار و ۷۹۷ هکتار بیشترین میزان مبارزه با ملخ را به خود اختصاص داده اند.

یوسفی با اشاره به اینکه امسال مبارزه با ملخ ۲۰ برابر متوسط سال‌های گذشته بوده است، بیان کرد: بر اساس پیش بینی‌ها موج جدید هجوم ملخ‌ها از آبان ماه وارد کشور می‌شود که عظمی جدی و اعتبار جدید برای مبارزه با این موج نیاز است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: در حوزه مبارزه با کرم گلوگاه انار دو انسکتاریوم در شهر‌های فردوس و سربیشه تاسیس شده اند تا با استفاده از نوعی زنبور به صورت بیولوژیکی و طبیعی با این آفت مبارزه شود.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، رییس سازمان گفت: در زمینه رفع مشکلات زرشک کاران استان جلسات متعددی در استان و کشور برگزار شده است.

غلامرضا قوسی افزود: در گام نخست، موجودی زرشک استان به وزیر جهاد کشاورزی اعلام شد تا تسهیلات مورد نیاز برای خرید محصول تامین شود.

وی بیان کرد: پیگیری برای قرارگرفتن زرشک کاران خسارت دیده در فهرست مشاغل آسیب دیده از کرونا صورت گرفته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: برنامه ریزی برای ایجاد بستر مناسب صادراتی برای این محصول صورت گرفته تا صادرات این محصول به کشور‌هایی همچون ترکیه و روسیه فراهم شود.بازدید امروز81
بازدید دیروز835
بازدید هفته916
بازدید کل349124