به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، صبح امروز سه شنبه ( 23 دی98) سی­ وچهارمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور و هیئت همراه و همچنین مقامات عالی وزارت جهاد کشاورزی و کشاورزان نمونه در زیر بخش های مختلف در محل سالن اجلاس سران برگزار گردید.

در این مراسم سهم خراسان جنوبی 9 نفر پیشگام در عرصه تولیدات کشاورزی از بین 161 نمونه در سطح کشور شد که از این 9 نفر نمونه برتر بخش کشاورزی خراسان جنوبی در سطح ملی تقدیر بعمل آمد.

 

ردیف

استان

شهرستان

نام و نام خانودگی

رشته

1

خراسان جنوبی

سرایان

علی رمضانی

بهره بردار نمونه اصلاح و احیای اراضی واگذاری

2

خراسان جنوبی

سرایان

فاطمه افقهی

مدیر عامل نمونه صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی

3

خراسان جنوبی

بیرجند

رضا فروزانفر

مدیر نمونه واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی (دامی)

4

خراسان جنوبی

بیرجند

بهرام ساتلیخ محمدی

کارخانه نمونه تولید خوراک طیور و ابزیان

5

خراسان جنوبی

قاین

حمید قاسمی

تولید کننده نمونه زعفران

6

خراسان جنوبی

قاین

محسن احتشام

صادر کننده نمونه محصولات کشاورزی

7

خراسان جنوبی

زیرکوه

جواد کامکار دلاکه

شرکت تعاونی نمونه عشایر

8

خراسان جنوبی

زیرکوه

محمدحسین جعفری

تولیدکننده نمونه نهال جنگلی

9

خراسان جنوبی

درمیان

عبداللطیف آبدار

مددکار نمونه ترویجیبه گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، صبح امروز دوشنبه (23دی98) نشست خبری اصحاب رسانه با معاون بهبود تولیدات دامی سازمان در خصوص هاب شتر و وضعیت دامپروری استان در سالن جلسات سازمان برگزار گردید.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه مشارکتی بین ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و استانداری که در قالب آن استان به هاب (مرکز منطقه‌ای) پرورش شتر تبدیل می‌شود، گفت: براساس این تفاهم‌نامه، مجموع اشتغال حاصل از تعهدات ستاد اجرایی فرمان امام(ره) ایجاد 5186 نفر است.

محمود اشرفی‌گل در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: با اجرای تفاهم‌نامه‌ای که با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) منعقد شده خراسان جنوبی به قطب منطقه‌ای شتر یا هاب پرورش شتر تبدیل می‌شود.

وی با اشاره به پتانسیل دامی در استان، افزود: 70 هزار رأس گاو و گوساله، 13 هزار نفر شتر، یک میلیون و 600 هزار رأس دام سبک در استان پرورش داده می‌شود که سالانه 13 هزار و 500 تن گوشت قرمز و 114 هزار تن شیر تولید می‌کنند.

وی بیان کرد: میزان تولید گوشت قرمز حاصل از این پرورش ۱۳ هزار و ۶۰۰ تن در سال  و میزان شیر تولیدی از این دام‌ها ۱۱۴ هزار تن است.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشاورزان از بازار مصرف دور هستند، افزود: میران شیری که روزانه جمع‌آوری می‌کنیم متناسب با تولید استان نیست.

اشرفی گل ادامه داد: طبق این تفاهم‌نامه، باید هشت هزار نفر شتر شیری توسط ستاد اجرایی فرمان امام(ره) وارد استان شود.

وی با اشاره به اشتغالزایی سه هزار نفری در این طرح، تصریح کرد: تاکنون 144 نفر شتر و 1061  رأس دام سبک وارد استان شده و بین متقاضیان واحدالشرایط توزیع شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: در این راستا کارخانه شیرخشک شتر با اشتغالزایی 10 نفر در استان راه‌اندازی می‌شود که ستاد اجرایی فرمان امام(ره) قول داده تا اردیبهشت سال 99 شیرهای شتر را خریداری کند.

اشرفی گل با اشاره به واردات 25 هزار رأس دام سبک و اشتغالزایی برای دو هزار نفر است، تصریح کرد: مرکز جمع‌آوری شیر با اشتغالزایی 26 نفر در استان نیز راه‌اندازی می‌شود.

وی ادامه داد: اکنون 27 تسهیل‌گر توسط ستاد اجرایی امام(ره) در سطح استان انتخاب شدند تا افراد متقاضی را براساس شرایط خاصی شناسایی و برای دام سبک و شتر به جهاد کشاورزی معرفی کنند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه توسعه شتر در کشور مانند توسعه گاو و گوسفند ساده نیست چراکه دوره آبستنی و پرورش آن طولانی است، افزود: درصد نرخ رشد حنعیت شتر کند بوده، اما پتانسیل استان باتوجه به کمبود آب و کویری بودن، برای پرورش شتر مناسب است.

اشرفی گل با اشاره به اینکه دو هزار هکتار زمین در نهبندان و زیرکوه برای کشت خارشتر واگذار شده است، ادامه داد: براساس این تفاهم‌نامه، در بحث زیرساختی و کارخانه بسته‌بندی گوشت شتر با اشتغال برای 10 نفر، کارخانه بسته‌بندی روغن کوهان به صابون و شامپو شتر با اشتغالزایی 20 نفر، کارخانه پارچه‌بافی و ریسندگی با اشتغالزایی 20 نفر و تولید علوفه در اراضی غیردولتی با اشتغالزایی 100 نفر ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به راه‌اندازی سایت قرنطینه دام در دوکوهانه و یزدان شهرستان نهبندان و حیدرآباد شهرستان زیرکوه، تصریح کرد: یک مرکز به نژادی و تولید تکثیر حاشی در دشت بجد احداث می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه باید در 10 نقطه استان انبار علوفه و بازار تخصصی دام در شهرستان نهبندان و زیرکوه ایجاد شود، اظهار کرد: تاکنون 6.5 هکتار زمین در حیدرآباد زیرکوه به ستاد اجرایی امام(ره) برای نگهداری 600 نفر شتر و 1500 رأس دام سبک واگذار شده و 400 هکتار زمین نیز در مجاور آن برای احیای مراتع واگذاری شده است.

اشرفی گل افزود: تسهیلات ارزان قیمت و قرض‌الحسنه نیز در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و در زمینه تامین علوفه زمینه‌های خوبی فراهم شده است.

وی با اشاره به ایجاد صنایع تبدیلی فرآورده‌های شتر، یادآور شد: شیر شتر خواص ویژه‌ای دارد که باعث می‌شود قابلیت جذب خوبی داشته باشد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی،  غلامرضا قوسی صبح امروز (12 دی) در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: اولین همایش ملی علمی ترویجی یافته های کاربردی پنبه 15 و 16 دی‌ماه در شهرستان بشرویه برگزار می شود.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه 171 مقاله به این همایش ملی ارسال شده است، گفت:  از این تعداد 140 مقاله به صورت سخنرانی و پوستر پذیرفته شده است.

 قوسی با اشاره به اینکه در این همایش کاربرد پنبه در روغن کشی و خوراک دام بررسی خواهد شد، افزود: این همایش با هدف تبادل اطلاعات علمی و تخصصی و انتقال یافته های پژوهشی کاربردی و نهایتا ارتقای سطح دانش فنی بهره برداران و کشاورزان پنبه کار  برگزار می شود.

 وی به محورهای این همایش اشاره کرد و ادامه داد:  ژنتیک و به نژادی، به زراعی و مدیریت مزرعه، مدیریت مصرف آب، کیفیت آب و شیوه های نوین آبیاری، گیاهپزشکی (مدیریت تلفیقی آفات، بیماری ها و علف های هرز)، تغذیه و حاصلخیزی خاک، کشاورزی حفاظتی و کشت نشایی، علوم و تکنولوژی بذر، تغییر اقلیم و تنش‌های محیطی،اقتصاد، بازاریابی و تجارت از جمله محورهای همایش ملی پنبه است.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: فناوری‌های نوین کاشت، داشت و برداشت، شیوه های نوین آموزش، انتقال دانش و یافته ها، صنایع پنبه پاک کنی، صنایع ریسندگی، نساجی و صنایع وابسته، صنایع روغن کشی، خوراک دام و صنایع وابسته، صنایع اشتغال زای کوچک و زنان روستایی، صنایع و فرآورده های بهداشتی، پنبه و سلامت، پنبه و گردشگری و  پنبه و اشتغال از دیگر محورهای این همایش است.

 قوسی با بیان اینکه برای شرکت در این همایش 17 استان از سراسر کشور دعوت شدند، عنوان کرد: استان خراسان جنوبی از لحاظ سطح زیرکشت و میزان تولید پنبه مقام پنجم را به خود اختصاص داده است و شهرستان بشرویه با سه هزار و 500 هکتار بیشترین میزان سطح کشت پنبه در خراسان‌جنوبی را دارد.

 وی با اشاره به اینکه در خراسان‌ جنوبی 7 کارخانه در صنعت مرتبط با پنبه فعال هستند که از این تعداد در حال حاضر تنها سه کارخانه فعال است، بیان داشت: در استان 7 هزار و 100 هکتار زمین سطح زیر کشت پنبه است که میانگین سالانه 17 هزار تن محصول پنبه از آن برداشت می‌شود.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به وجود چهار دستگاه مکانیزه و یک دستگاه بومی سازی شده برای برداشت محصول پنبه استان، گفت: برداشت محصول پنبه از مهرماه آغاز شده است و  امسال برداشت 17 هزار و 500 تن محصول پنبه توسط کشاورزان خراسان جنوبی پیش بینی می شود.

 به گفته وی بیشترین پنبه تولیدی استان خراسان جنوبی به استان قم ارسال می شود و با توجه به قیمت پایین خرید تضمینی و عدم تمایل کشاورزان به فروش با این مبلغ، به صورت توافقی خریداری می‌شود.

 قوسی با بیان اینکه سال گذشته پنبه‌کار نمونه کشوری با 10 تن و 700 کیلوگرم  برداشت از خراسان‌جنوبی بود، افزود: امسال نیز پیش‌بینی می شود با برداشت 12 تن پنبه باز هم کشاورز پنبه کار نمونه کشوری از خراسان جنوبی انتخاب شود.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مهدی عصمتی پور در حاشیه سومین جشن شکرگزاری برداشت گل نرگس در شهرستان خوسف گفت: هرچند خراسان جنوبی دارای اقلیم بسیار سخت و خشن است اما این شرایط نه تنها مانع فعالیت کشاورزان نشده بلکه ۲ سال متوالی این استان رتبه دوم تولیدکنندگان برتر ملی را به خود اختصاص داده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: شهرستان خوسف فقط در زمینه گل نرگس زبانزد نیست بلکه عناب از دیگر ظرفیت‌های منطقه است و این محصول امسال به دو رقم ماژان و سیوجان به ثبت رسید.

وی عنوان کرد: در این حوزه ایجاد باغ‌های مادر و ترویجی در سطح استان و کشور در حال پیگیری است، همچنین برای خشک کردن محصول در سطح بالای سه هزار مترمربع تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

عصمتی پور در پاسخ به یکی از کشاورزان خوسف که خواستار استقرار دستگاه روغن گیری زیتون شد گفت: دستگاه روغن کشی زیتون امسال نخستین بار به عنوان بهترین دستگاه کشور وارد نهبندان شد.

وی ادامه داد: سطح زیرکشت زیتون در خوسف پایین است لذا نمی‌توان دستگاه را در این شهرستان مستقر کرد اما موضوع پیگیری‌ می‌شود.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی،  حسین سرچاهی صبح امروز (12 دی) در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به برگزاری اولین همایش ملی علمی ترویجی یافته های کاربردی پنبه در شهرستان بشرویه، اظهار کرد: برگزاری هشت کارگاه آموزشی فنی برای رفع نیازهای علمی و فنی بهره‌برداران در حاشیه این همایش پیش بینی شده است.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بشرویه با بیان اینکه همایش ملی پنبه 15  و 16 دی ماه در این شهرستان برگزار خواهد شد، گفت: همچنین بازدید از مزرعه کشت های حفاظتی و نشائی  برنامه یرزی شده است.

 سرچاهی از برپایی نمایشگاه تخصصی ترویجی در حاشیه برگزایر همایش ملی پنبه خبر داد و افزود: این نمایشگاه دارای 30 غرفه با همکاری صندوق های خرد زنان روستایی و عشایری است.

 مسئول کمیته علمی همایش ملی علمی ترویجی یافته های کاربردی پنبه با بیان اینکه از دو رقم جدید پنبه «پرتو» و « تابان»  و کرباس بشرویه در این همایش ملی رونمایی می شود، ادامه داد: رقم پرتو و تابان به شوری و بیماری پژمردگی ورتیسیلیومی مقاوم بوده و در یک برنامه تحقیقاتی 14 ساله با همكاری محققان پژوهشكده كشاورزی هسته ای كشور معرفی شده است.بازدید امروز253
بازدید دیروز423
بازدید هفته253
بازدید کل184143