چهارشنبه     26/مهر/1396 

صندوق‌های اعتبارات خرد زنان روستایی، الگوي موفق اقتصاد مقاومتي برای توانمندسازی زنان روستائی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، هاشم ولی پور مطلق گفت: طرح آموزش زنان روستایی و توسعه اشتغال خانگی دارای ردیف اعتباری مجزا در استان و هرساله ميزان آن  افزايش  مي‌یابد که این اعتبار امسال 3450 میلیون ریال بوده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی افزود: این اعتبارات درقالب كلاس و كارگاه آموزشي و بازيد آموزشي در راستای افزايش سطح دانش و مهارت زنان روستايي اجرا مي‌شود.

وی تصریح کرد: صندوق‌های اعتبارات خرد زنان روستایی به عنوان الگوي موفق اقتصاد مقاومتي برای توانمندسازی زنان روستائی و فراهم کردن شرايط دسترسی آنها به منابع مالی كه منجر به ایجاد اشتغال و تولید درآمد در جوامع روستائی مي‌شود.

ولی پور مطلق ادامه داد:  تعداد صندوق 166 عدد و  تعداد اعضا آن 6984 نفر با سرمايه 31 هزار و 885 ميليون ريال است.

وی عنوان کرد: صندوق حمایت از توسعه فعالیت‌های زنان روستایی از 12 صندوق حمايت از توسعه فعاليت‌هاي كشاورزي زنان روستايي تشكيل شده که در سطح كشور سه صندوق با 1274 نفر و 34 صندوق خرد در اين استان فعال هستند.

رییس جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: در راستای تاسيس و راه‌اندازي صندوق شهرستاني زنان در ساير شهرستان‌ها طرح توانمندسازي دختران و زنان روستايي و عشايري با تاكيد برحمايت از صندوق‌هاي اعتبارات خرد با اعتبار 19ميليارد ريال در كارگروه بانوان استانداري و شوراي برنامه ريزي استان مطرح و مصوب شد.

ولی پور مطلق اضافه کرد: در قالب این صندوق از محل تبصره 3 بند 9 ماده 31 احكام دائمي برنامه توسعه كشور مصوب 10 بهمن ماه سال گذشته 50 درصد از سهم دولت تامين و 50 درصد مابقي سهم دولت نیز با پيگيري و مساعدت دفتر توسعه فعاليت‌هاي زنان روستايي و با همكاري شركت مادر تخصصي تامين خواهد شد. 

وی یادآور شد: طرح تسهیلگران زن توسعه روستایی با تعداد264 نفر  1320 نفر روز آموزش انجام و صدور کارت تسهیلگری در راستای تجهیز و حمایت اجرا شده است.

رییس جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی ادامه داد: یک مرکز رشد و توسعه کارآفرینی با 120 نفر اعضاء و سه خوشه كشاورزي، صنايع دستي و خدمات فعالیت می‌کند.

وی با اشاره به فعالیت 15 شرکت تعاونی زنان روستا  با 3372  نفر یادآور شد: در زمینه پروژه‌های اشتغالزا نیز سه پروژه از محل اعتبارات ملي اجرایی شده که این پروژه‌ها شامل؛ فرآوري گياهان دارويي، نانوايي سنتي و آبنبات‌ريزي است.

ولی پور مطلق ادامه داد: در اجراي طرح نوغانداري با فعالیت 38 بهره‌بردار زن ميانگين توليد40 كيلوگرم بوده که ميزان كل توليدي این طرح 3040 كيلوگرم بوده است.

وی با اشاره به همكاري‌هاي بين بخشي اظهارکرد: در این خصوص با مركز آموزش تحقيقات و منابع طبيعي اجراي طرح آموزش زنان روستايي  به تعداد 1404 نفر روز در شهرستان‌هاي بيرجند، سربيشه، فردوس و قاين برنامه ریزی شده است.

وی افزود: همچنین با دانشگاه علوم پزشكي بيرجند در خصوص اجراي طرح پيشگيري از تب مالت به تعداد 48 مورد با برگزاری 1483 نفر روز كارگاه آموزشي همکاری انجام شده است.

ولی پور مطلق اضافه کرد: با صندوق كارآفريني اميد و اجراي طرح تامين مالي خرد با انتخاب 110 تسهيلگر زن روستايي و ايجاد 55 صندوق خرد نیز همکاری‌های لازم انجام شده است.

وی از جذب8250 ميليون ريال تسهيلات و تزريق به سرمايه صندوق‌ها خبرداد و یادآور شد: همچنین 2400 ميليون ريال تسهيلات و تزريق به سرمايه صندوق‌هاي قديمي تشكيل شده قبل از سال 94 جذب شده است.خراسان‌جنوبی، از استان‌های پاک در حوزه بیماری‌های مشترک انسان و دام

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، علیرضا رفیعی‌پور امروز(20 مهرماه)، در نشست خبری اظهار کرد: سازمان دامپزشکی کشور، سالانه 9.6 میلیون تن شیر خام ، 820 هزار تن گوشت قرمز، دو میلیون تن گوشت مرغ، 940 هزار تن تخم‌مرغ، چهار هزار تن انواع آبزیان و 81 هزار تن عسل مورد نظارت قرار می‌دهد

معاون وزیرجهادکشاورزی و رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه استان خراسان جنوبی در حوزه بیماری‌های مشترک بین انسان و دام پاک است، اظهار کرد: از خراسان‌جنوبی باید به عنوان یک الگوی موفق در سطح کشور استفاده کرد.

وی افزود: بیش از 36 هزار نفر عضو سازمان دامپزشکی هستند که در خراسان‌جنوبی 319 نفر عضو دامپزشکی هستند که 184 نفر دولتی و 135 نفر در بخش خصوصی خدمت می‌کنند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور بیان کرد: سرمایه دامی سرمایه‌ای مولد، پایدار و دائمی است که اشتغال در کنار آن پایدار می‌شود.

رفیعی‌پور با بیان اینکه ما باید وابستگی خود را از حیث غذا کنیم و تنها جایی که باید خودکفا شویم حوزه تولید غذا است، افزود: 25 درصد پروتئین حیوانی استان توسط عشایر تولید می‌شود و محصول روستایی و عشایری محصولی پاک‌تر و با ارزش‌تر است چرا که در آن مناطق آلاینده های کمتری وجود دارد.

وی با بیان اینکه خراسان‌جنوبی حوزه پیشتاز و پاکی در حوزه دامی است، اظهار کرد:  باید تلاش کنیم بیماری‌های دامی را به حداقل برسانیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور بیان کرد: اگر قرار است در حوزه بهداشت عمومی و اقتصاد در حوزه غذا و دام موفق شویم باید توجه داشته باشیم که تولیدکننده و حاکمیت با ایمن‌سازی حوزه تولید بر علیه بیماری‌ها و همچنین مصرف کنندگان مسئول هستند.

رفیعی‌پور  ادامه داد: تنها تولیدکنندگان در این بخش مسئول نیستند بلکه مصرف کنندگان در این عرصه نیز نقش مهمی دارند تا از جایی که مجوز بهداشت ندارد محصولی تهیه نکرده و مصرف نکنند.

وی با بیان اینکه اقدامات ما در دامپزشکی استان بسیار خوب بوده است، تصریح کرد: هرچه در این استان موفقیت حاصل شد در حوزه بهداشت و قرنطینه است.

معاون وزیرجهادکشاورزی و رئیس سازمان دامپزشکی کشور اظهار کرد: قرنطینه بعه معنای این است که اجازه ورود عوامل بیماری‌زا را توسط دام‌های آلوده و فرآورده‌های آلوده به استان ندهیم و این نیازمند پست‌های قرنطینه است

رفیعی‌پور ادامه داد: در این راستا  سعی می‌شود در حوزه پست‌های قرنطینه‌ای این پست‌ها را  از چهار پست قرنطینه به هشت پست قرنطینه ارتقاء دهیم تا ورود دام آلوده به استان اتفاق نیفتد.

وی یادآور شد: برای اینکه دامپزشکی استان عملکرد خود را تضمین کنیم باید آزمایشگاه تخصصی استان که 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، تکمیل شود.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، زمان برداشت زرشک، یاقوت سرخ خراسان جنوبی شروع شد و کشاورزان به همراه دوستان و آشنایان، برای برداشت این محصول یک روز پرکار اما سرشار از صفا و مهربانی را پشت سر میگذارند.پیش بینی شده 490 تن آلو بخارا از سطح باغات زیرکشت این محصول برداشت انجام شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، هاشم ولی پور مطلق گفت: سطح زیرکشت آلوبخارا در استان حدود 136.6 است که از این میزان 112 هکتار بارور و مابقی نهال هستند.

رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود طی امسال حدود 490 تن از سطح زیرکشت آلو در استان برداشت داشته باشیم، ادامه داد: بیشترین سطح زیرکشت این محصول در شهرستان قاین است.

ولی پور مطلق گفت: ارقام آلو در استان از نوع محلی است و برداشت این محصول از 10 شهریورماه آغاز و تا بیستم مهرماه ادامه دارد.

رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی افزود: سال گذشته حدود 460 تن برداشت آلو بخارا در استان داشته‌ایم.بازدید امروز125
بازدید دیروز214
بازدید هفته580
بازدید کل18553