ورود به صفحه اختصاصی جشنوارهبه گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، رئیس سازمان گفت: یکی از برنامه‌های حمایتی از کشاورزان استان خرید توافقی محصولات کشاورزی است که امسال برای نخستین بار خرید توافقی عناب انجام می‌شود.

مهدی جعفری افزود: کد بورسی محصول عناب به همت صندوق حمایت از بخش کشاورزی دریافت شده و انبار بورسی نیز در خوسف در نظر گرفته شده است که امیدواریم بورس عناب فعال شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر میانگین برداشت عناب در هکتار ۲.۵ تن است که این میزان باید به چهار تن و بیش از این افرایش پیدا کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه قیمت فعلی عناب با قیمت ورودی نهاده‌ها همخوانی ندارد گفت: بازاریابی و بازاررسانی محصول از اهمیت زیادی برخوردار است که باید حتما مورد توجه واقع شود.

وی افزود: آنچه امروز مد نظر و در برنامه‌های مختلف پیگیر آن هستیم، این است که سه هدف افزایش بهره‌وری، بازاریابی و فرآوری را دنبال کرده و به آن برسیم.

عملیات اجرایی کارخانه بسته‌بندی و فرآوری خشکبار (عناب) سیوناب نیز شهریور امسال در روستای سیوجان آغاز شد که مورد استقبال اهالی این منطقه و کشاورزان قرار گرفت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بر ایجاد شهرک تخصصی عناب در روستای سیوجان تاکید کرد و برای تامین اعتبار مورد نیاز برای تحقق این برنامه مهم از حوزه‌های متعدد قول مساعد داد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مهدی جعفری از تهیه نقشه گردشگری زرشک در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: تمامی ظرفیت استان برای برگزاری جشنواره ملی زرشک همزمان با ۲۷ مهرماه در خراسان جنوبی فراهم است.

وی اظهار کرد: زرشک یک محصول کشاورزی صِرف نیست بلکه درحوزه‌های گردشگری، فرهنگ و هنر و ... باید به عنوان یک ظرفیت استان مطرح شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به برگزاری جشنواره ملی زرشک در ۲۷ مهرماه گفت: این جشنواره با هدف کمک به معیشت خانوارهای کشاورز استان، ایجاد دغدغه در بین مسئولان ملی جهت حمایت از زرشک‌کاران استان، تاکید بر نقش هویتی زرشک در معرفی استان و کمک به افزایش قیمت فروش با افزایش تقاضا و معرفی این محصول به تمام دنیا برگزار می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه محصول زرشک باید به صورت «تره بار» وارد بازار فروش شود، ادامه داد: ایجاد بازار مناسب برای فروش این محصول با استفاده از ظرفیت ادارات و نقش آفرینی بخش خصوصی و هموار کردن زیرساخت های مختلف برای معرفی این محصول از مهمترین راهبردهای جشنواره ملی زرشک است.

جعفری از تهیه نقشه گردشگری زرشک در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: جشن برداشت زرشک از ۲۱ لغایت ۲۶ در شهرستان‌‌های «زیرکوه، قاینات، سربیشه،‌ درمیان و بیرجند» برگزار برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به افتتاح شهرک تخصصی زرشک و زعفران در قائنات همزمان با برگزاری این جشنواره اشاره کرد و افزود: در بحث تبلیغات، محصول دانش بنیان زرشک تولید شده و همراه با سایر تولیدات فرآوری شده زرشک در غرفه ویژه خراسان جنوبی در جام جهانی به فروش خواهد رسید.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان گفت: تاکنون ۱۶ واحد بسته‌بندی عناب و ۶ واحد فرآروی این محصول با ظرفیت هزار و ۷۴۰ تن در استان راه‌اندازی شده است.

محمدعلی حسینی با بیان اینکه ۲۴ درصد عناب تولیدی استان فرآوری و ۱۳ درصد بسته‌بندی می‌شود افزود: در مجموع ۳۷ درصد این محصول براساس ظرفیت اسمی واحدهای مذکور بسته‌بندی و فرآوری می‌شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر برای ۳۳ واحد فرآوری و بسته‌بندی با ظرفیت سالانه پنج هزار و ۹۰۰ تن نیز مجوز صادر شده و این واحدها در حال ساخت است.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: محصولاتی از قبیل پودر عناب، شیره عناب، کنسانتره، دمنوش، قرص و شربت در این استان تولید می‌شود.

وی عنوان کرد: یکی از مشکلات اصلی این است که استاندارد خاص بین‌المللی برای محصولات عناب نداریم و اداره استاندارد اقداماتی در دست اقدام دارد اما فرآیند بسیار طولانی شده است.

حسینی گفت: براساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو تا محصولی استاندارد نداشته باشد قادر به دریافت کد بهداشتی نیست لذا تولیدکننده هنگام فروش محصول با مشکل مواجه می‌شود که این مساله سبب شده برخی تولیدات مانند کنسانتره عناب با مشکل مواجه شود.

وی بر لزوم استاندارد فرآوری محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت: عناب تاکنون بیشتر به شکل تازه‌خوری یا به شکل آجیل مورد استفاده عموم قرار می‌گرفت اما به دلیل نداشتن استاندارد بین‌المللی در زمینه فرآوری محصول با مشکل مواجه‌ایم.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: اگر پروانه بهره‌برداری را برای این صنایع صادر کنیم در نهایت در حوزه دریافت کد بهداشتی غذا و دارو دچار مشکل می‌شوند.

وی گفت: در این زمینه جلسات متعددی با حضور اداره استاندارد برگزار شده اما هنوز به نتیجه خاصی نرسیده و کماکان موضوع در حال پیگیری است.

حسینی با اشاره به حمایت‌های سازمان جهاد کشاورزی از فعالان صنایع تبدیلی و غذایی افزود: در حال حاضر تسهیلات کم‌بهره ۱۲ درصد به تمامی واحدهای صنایع تبدیلی پرداخت می‌شود.

وی اظهار داشت: از آنجایی که عناب از محصولات کشاورزی خاص استان است متقاضیان می‌توانند تا ۸۰ درصد سرمایه مورد نیاز را در قالب تسهیلات تامین کنند.

کارشناسان بر این باورند که محصولات راهبردی خراسان جنوبی از جمله عناب، زرشک و زعفران به بخش جدایی‌ناپذیر از فرهنگ این استان تبدیل شده است و فقط نمی‌توان به عنوان محصولات شاخص از آنها نام برد.

توسعه صنایع تبدیلی و فرآورده‌های حاصل از عناب می‌تواند اقتصاد منطقه را دگرگون کند همچنین توجه به تولیدکنندگان این محصول ضریب ماندگاری مردم در روستاها را افزایش می‌دهد.

برای حمایت از کشاورزان در قطب تولید این محصول مشوق‌هایی مانند تعیین استانداردهای بین‌المللی برای فرآوری، بیمه درختان در مقابل خسارت‌هایی از قبیل گرمازدگی و طوفان و ایجاد انبار یا بارگاه و سردخانه عناب مدنظر است.به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به جشنواره ملی زرشک که در ابعاد گسترده در نظر گرفته شده است، گفت: جشنواره ملی زرشک از 21 تا 27 مهرماه در ۵ شهرستان استان برگزار می‌شود که تقویت توریسم کشاورزی در کنار این جشنواره یک اولویت مهم است.

مهدی جعفری اظهارداشت: تعاون روستایی یک مجموعه بسیار گسترده با واحدها و شاخه‌های مختلف از کوچکترین واحد تقسمیمات کشوری یعنی روستا تا بزرگترین واحد تقسیمات کشوری یعنی شهر بوده و دارای پایگاه‌ها و تشکل‌هایی است.

وی تصریح کرد: از قدیم الایام شبکه تعاون روستایی و یا مراکز تعاون روستایی عرضه کالاهای کوپنی را انجام می داد که برخی از این تشکل‌ها با همان سبقه و سابقه باقی مانده‌اند و برخی از خدمات از این تشکل‌ها گرفته شده و برخی دیگر از خدمات به مجموعه خدمات این تشکل‌ها اضافه شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی افزود: تعاون روستایی در مستندسازی اموالی که از خود به جای گذاشته باید نقش آفرینی کند.

جعفری با اشاره به اینکه حدود یک چهارم از جمعیت استان در تشکل‌های زیر مجموعه تعاون روستایی ساماندهی شده‌ و از خدمات این شبکه بهره‌مند می‌شوند، اضافه کرد: کارکرد آنها مانند قبل خدمات‌دهی به مردم در حال حاضر مانند گذشته انجام نمی‌شود و باید حتماً جایگاه خاص خود را از جز تا کل پیدا کرده و خدمات بیشتری را به اعضا بدهند.

وی با بیان اینکه تشکل‌ها باید خدمات به اعضا بدهند و به دنبال سودجویی نباشند، تصریح کرد: گاهی رسالت اصلی در حمایت و هدایت از تشکل‌ها فراموش شده و به دنبال این هستیم که تشکل سودآوری داشته باشند تا یک تشکل خدمات رسان در صورتی که نقش اصلی این تشکل ها خدمات رسانی به مردم است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به جشنواره ملی زرشک که در ابعاد گسترده در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: بیش از یک ماه بوده که کار را آغاز کرده‌ایم و از 21 تا 27 مهرماه در پنج شهرستان استان در شهرستان قاینات، زیرکوه، بیرجند، درمیان و سربیشه که سرآمد در تولید زرشک بوده این جشنواره برگزار می‌شود.

جعفری ادامه داد: اختتامیه این جشنواره‌ها نهایتاً در بیرجند با حضور مقامات عالیه کشور، خبرنگاران خارجی و سراسر کشور با هدف شناساندن زرشک به مردم ایران و دنیا برگزار می‌شود.

وی گفت: باید بازار برای زرشک مشخص تا به معیشت مردم در اقتصاد زرشک کمک شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی یادآور شد: افزایش بهره‌وری در واحد و سطح موضوع بسیار مهم بوده که در مورد تولید زرشک مورد توجه می‌باشد تا این افزایش سبب سودآوری بیشتر برای مردم این منطقه از کشور شود.

جعفری با بیان اینکه موضوع دیگری که در استان به آن در راستای برگزاری جشنواره زرشک توجه شده موضوع اقتصاد توریسم کشاورزی بوده که با وجود بهترین باغات و ناب ترین صحنه های بخش کشاورزی استان کمتر مورد توجه قرار گرفته است، بیان داشت: یکی از کمیته‌های زیرمجموعه این جشنواره کمیته تولیدکنندگان و تشکل‌ها بوده که دبیری آن بر عهده مدیر تعاون روستایی استان است.آمار بازدید کنندگان

بازدید امروز0
بازدید دیروز0
بازدید ماه0
بازدید کل114134