به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مدیر امور سرمایه گذاری سازمان در نشست رونق تولید در بخش کشاورزی شهرستان طبس به مقایسه اعتبارات تخصیص یافته در سال گذشته و امسال پرداخت و گفت: در سال ۹۷ دویست و هشتاد میلیارد تومان تسهیلات بخش کشاورزی به خراسان جنوبی اختصاص یافت و امسال اعتبارات استان حدود ۴۷۰ میلیارد تومان بود.

مهدی بهدانی به افزایش ۲۰۰ میلیارد تومانی اعتبارات بخش کشاورزی استان خبر داد و افزود: در مقایسه این ارقام ما این امکان را داریم که دو برابر سرمایه و تجهیز را در سال ۹۸ انجام دهیم، اما مشکلاتی از قبیل مشکل در سیستم بانکی و قواعد و مقررات سیستم پرداخت پولی وجود دارد که باید این مشکلات را حل کنیم.

وی بیان کرد: در سال ۹۷ ردیف‌های مختلفی در تسهیلات بانکی ارائه کردیم که تولیدکنندگان بخش کشاورزی شهرستان طبس نیز از آن اطلاع داشته و استفاده کرده اند و مهمترین ردیف اعتباری، صندوق توسعه ملی بود که در این بخش اعتبارات به صورت شناور ابلاغ می‌شد.

وی با بیان اینکه این ردیف با نرخ سود پایین حداکثر ۱۰ تا ۱۲ درصد با باز پرداخت ۸۴ ماهه و یا سرمایه در گردش یک ساله انجام می‌ش، افزود: در سال ۹۸ این ردیف اعتباری را نخواهیم داشت.

بهدانی تشریح کرد: همچنین در سال گذشته اشتغال پایدار روستایی و عشایری با نرخ سود شش و هشت درصد در مناطق مرزی داشتیم با شرایط خاصی که در بخشه اشتغال برای این اعتبارات تعریف شده بود که امسال نیز این اعتبارات ابلاغ نخواهد شد.

مدیر امور سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: تنها ردیف اعتبار در سال ۹۸ که برای تولیدکنندگان بخش کشاورزی ابلاغ خواهد شد ردیف اعتباری "بند الف تبصره ۱۸" است که اعتبارات در ۱۰ رسته فعالیت مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: ۱۰ رسته فعالیت شامل گیاهان دارویی، شیلات و آبزیان، دام و طیور، کسب و کار‌های کشاورزی، بازرگانی و تجارت کشاورزی، گلخانه و غیره خواهد بود.

وی عنوان داشت: در فعالیت‌های گلخانه و گیاهان دارویی، شیلات و آبزیان تسهیلات با نرخ سود ۷ درصد و در باقی ردیف‌ها و رسته‌ها با نرخ سود ۱۲% و بازپرداخت ۷۲ ماهه خواهد بود.

مهدی بهدانی افزود:این ردیف اعتباری در واقع سرمایه در گردش است از منابع داخلی بانک تامین خواهد شد که تنها ۳ درصد یارانه خواهد داشت یعنی سرمایه در گردش این تسهیلات با نرخ سود ۱۵ درصد ابلاغ خواهد شد به جز سرمایه در گردشی که در ردیف‌های اعتباری خواهد بود.

مدیر امور سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در ادامه با اشاره مشکلاتی که دراین بخش وجود دارد گفت: صندوق توسعه ملی شامل استمهال نمی‌شود و این یکی از اشکالاتی است که در حال پیگیری آن هستیم که یا شامل مزایای استمهال شود و یا ردیف‌های اعتباری دیگری برای بخش کشاورزی تجدید شود.

همچنین در این جلسه مشکلاتی از قبیل مبالغ بالای وثیقه بانکها، بازپرداخت‌های بانکی با سود بسیار بالا، شروع سریع بازپرداخت وام‌ها قبل از ورود به بازار کار توسط صاحبان کار، کمبود نقدینگی و نبود نظارت بر تولیدات خانگی مطرح شد.