به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، گیاه زیره سبز به عنوان یکی از گیاهان دارویی ارزشمند دارای ویژگی‌هایی است که جایگاه آن را در الگوی کشت مناطق خاصی از کشور تثبیت شده ‌و صادرات زیره سبز از نظر اقتصاد کشور و کمک به افزایش درآمد روستائیان حائز اهمیت است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بشرویه در این خصوص گفت: با آغاز برداشت زیره سبز در بشرویه پیش‌بینی می‌شود 280 تن از این محصول در شهرستان برداشت شود.

حسین سرچاهی افزود: 700 هکتار از زمین‌های زیرکشت این شهرستان به زیره سبز اختصاص دارد که یک هزار و 520 نفر بهره بردار این محصول هستند.

وی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود 280 تن زیره سبز به ارزش حدود 15 میلیارد و 400 میلیون تومان با احتساب قیمت هر کیلوگرم 55 تا 60 هزار تومان از مزارع بشرویه برداشت شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بشرویه مشکلات کاشت این محصول را در شهرستان نبود متولی خرید تضمینی، نداشتن ثبات قیمتی و کارگاه‌های فراوری و بسته‌بندی برشمرد و ادامه داد: زیره سبز اواسط آبان کشت می‌شود و تا اوایل دی ماه ادامه دارد و برداشت آن نیز از اوایل اردیبهشت ماه شروع می‌شود.

حسین سرچاهی تشریح کرد: زیره سبز یکی از محصولات کم آب است به طوری که از زمان کشت تا برداشت 4 مدار آبیاری انجام می‌شود و این درحالی است که در سال‌های پرباران نیاز به آبیاری ندارد.

وی افزود: محصول زیره سبز با توجه به نیاز آبی کم نسبت به اقلیم گرم و خشک منطقه مقاوم است و از این حیث صرفه اقتصادی خوبی دارد که کشت آن قبل از محصولات جالیزی توصیه می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بشرویه یادآور شد: ضددرد، نفخ، باکتری و سرطان و بی حس کنندگی از جمله خواص زیره سبز است که محصول آن تا نیمه خرداد در خراسان جنوبی برداشت می‌شود.