به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، صبح امروز یکشنبه (19خرداد) نشست خبری اصحاب رسانه ویژه هفته جهاد کشاورزی با حضور رییس سازمان، معاونین و جمعی از مدیران سازمان برگزار گردید.

غلامرضا قوسی از بهره برداری ۲۶۹ پروژه به مناسبت هفته جهادکشاورزی در استان خبرداد و گفت: بخش کشاورزی بخشی است که نقش اساسی در نیاز غذایی زندگی همه مردم دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه در شرایط تحریمی امروز یکی از بهترین بخش‌هایی که توانست رشد اقتصادی مثبتی داشته باشد کشاورزی بوده است، افزود: کشاورزی کمترین وابستگی را به خارج دارد و نیاز خاصی در این زمینه به بیگانه نداریم.

وی با اشاره به اینکه باید در تولید محصولات کشاورزی خودکفا باشیم، گفت: جهاد کشاورزی هرساله برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری اعتباراتی را در نظر می‌گیرد تا بتواند حداکثر بهره وری را از منابع آب موجود داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ۲۷ خرداد ماه سال ۵۷ به فرمان امام (ره) به نام سالروز جهاد کشاورزی نام گذاری شده است، عنوان کرد: طی هفته جهاد کشاورزی امسال ۲۶۹ پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر ۴۶ میلیارد تومان در سطح استان افتتاح و بهره برداری خواهد شد.

قوسی با اشاره به اینکه از مجموع اعتبارات مبلغ هشت میلیارد تومان خودیاری و سهم مشارکت خود مردم بوده است، بیان کرد: از مجموع اعتبارت همچنین ۱۹ میلیارد تومان تسهیلات بانکی و ۱۸ میلیارد تومان اعتبارات دولتی بوده است.

وی با بیان اینکه از مزایای پروژه‌های هفته جهاد کشاورزی بیش از ۱۵ هزار و ۲۲۷ خانوار بهره مند می‌شوند، اظهار داشت: ۳۱۴ شغل پایدار و سه هزار و ۶۴ تثبیت شغل نیز این پروژه‌ها ایجاد شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بیشترین فراوانی پروژه در حوزه‌های اجرایی مربوط به پروژه‌های آب و خاک با ۱۶۱ پروژه و اعتبار ۱۴۲ میلیارد ریال بوده است، افزود: سیستم‌های نوین آبیاری، بازسازی قنوات، احداث گلخانه‌های سبزی و صیفی از جمله پروژه‌های شاخصی است که در این هفته به بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه از محل اعتبارات قانون بودجه یک هزار و ۸۵ میلیارد ریال از محل منابع مختلف ابلاغ شده است، گفت: سال گذشته برای اجرای ۴۰۰ پروژه عمرانی ۶۰۷ میلیارد ریال هزینه شده است.

قوسی ادامه داد: طی سال گذشته ۱۰ هزار و ۹۲ میلیارد ریال تسهیلات بانکی نیز داشته ایم که زمینه اشتغال ۹ هزار و ۴۱۵ نفر را در سطح استان فراهم کرده است.

وی با اشاره به اینکه توسعه کشت‌های گلخانه‌ای از جمله شاخص‌هایی است که در سال جاری هدف گذاری شده است، عنوان کرد: در سال جاری تعهد ۶۰ هکتار کشت گلخانه‌ای را برای خود تعریف کرده ایم که تا کنون از محل تبصره ۱۸ مبلغ ۳۰ میلیارد تومان در این زمینه ابلاغ شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه سیستم‌های نوین آبیاری از دیگر اولویت‌های جهاد کشاورزی در سال جاری است، افزود: در سال گذشته تعهد ما در حوزه سیستم‌های نوین آبیاری سه هزار و ۷۰۰ هکتار بوده که تا امروز هفت هزار و ۴۸ هکتار اجرا شده و ۱۱ هزار هکتار نیز در دست اجرا داریم.

وی ادامه داد: تا کنون ۱۶ درصد اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده اند که تلاش خواهیم کرد این رقم را در سال جاری به ۳۰ درصد برسانیم.

قوسی با اشاره به اینکه مرمت و بازگشایی قنوات از دیگر اولویت‌های جهاد کشاورزی در سال جاری است، بیان کرد: در سال جاری ۱۳.۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی برای بازگشایی و مرمت قنوات اخذ شده که این اعتبار نسبت به سال گذشته حدود ۶۰ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته یک هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت برای خسارت دیدگان سیل تصویب شده بود و به ۱۳ هزار نفر پرداخت شده است، گفت: در سال جاری نیز ۹۵۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض برای جبران خسارت بخش کشاورزی اختصاص پیدا کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه طی سال ۹۶ حدود ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای سرمازدگی به تعداد هفت هزار و ۲۷۸ نفر پرداخت شده است، اظهار داشت: بخش کشاورزی از محل اشتغال پایدار توانست ۱۴۳ میلیارد تومان برای ۶۲۵ طرح جذب کند و زمینه ایجاد اشتغال یک هزار و ۹۰۰ نفر را نیز فراهم کند.

وی ادامه داد: تا به امروز ۲۳۰ میلیارد تومان مجموع خسارت سیل به بخش کشاورزی در سال جاری بوده است.

در پایان مراسم از کلیه خبرنگاران فعال در حوزه کشاورزی تجلیل بعمل آمد.