به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی،  مدیر امور سرمایه گذاری سازمان گفت: امسال برای اجرای برنامه تولید و اشتغال در بخش کشاورزی ۱۶۹ میلیارد تومان تسهیلات بانکی یارانه دار به استان ابلاغ شد که تاکنون ۳۱ میلیارد تومان آن اختصاص یافته است.

مهدی بهدانی افزود: با برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی امسال تمامی تسهیلات بانکی یارانه دار در قالب ردیف اعتباری «بند الف تبصره ۱۸» با عنوان برنامه تولید و اشتغال بخش کشاورزی تدوین و به استان‌ها ابلاغ می‌شود.

وی عنوان کرد: در این برنامه ۱۰ رسته فعالیت ویژه در بخش کشاورزی از جمله گلخانه‌ها، گیاهان دارویی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، تولید محصولات دامی (به غیر از مرغ گوشتی، تخم گذار و زنبور عسل)، شرکت‌های خدمات فنی و مشاوره‌ای بخش کشاورزی، شیلات و آبزیان، دامپزشکی و گیاه پزشکی، ساماندهی کسب و کارهای نوپا و دانش بنیان، مدرن سازی و مکانیزاسیون کشاورزی و کسب و کارهای بازرگانی بخش کشاورزی اولویت بندی شده است.

مدیر امور سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: نرخ سود تسهیلات در برخی رسته فعالیت‌ها هفت درصد و در برخی ۱۲ درصد و سرمایه در گردش نیز ۱۰ درصد در نظر گرفته خواهد شد.

وی عنوان کرد: از مجموع تسهیلات ابلاغی به خراسان جنوبی تاکنون ۳۱ میلیارد تومان برای رسته گلخانه‌ها به استان اختصاص یافته است و در رسته صنایع تبدیلی و تکمیلی و دام و طیور نیز به زودی تسهیلات اختصاص خواهد یافت.

بهدانی با بیان اینکه متقاضیان برای ثبت نام دریافت تسهیلات در رسته فعالیت‌های مذکور بایستی به سامانه سیتا (سامانه یکپارچه تسهیلات وزارت جهاد کشاورزی) مراجعه کنند افزود: تاکنون ۴۰ طرح در رسته گلخانه‌ها ثبت نام کرده اند که بررسی‌های لازم در خصوص این طرح‌ها در حال انجام است.

وی ادامه داد: در حال حاضر تنها در رسته گلخانه‌ها می‌توان ثبت نام کرد و تا زمان ابلاغ بخش دیگری از اعتبار، امکان ثبت نام برای سایر رسته‌ها در سامانه نیز فراهم خواهد شد.

مدیر امور سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در ادامه در ارتباط با تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری هم یادآور شد: در این زمینه تاکنون ۱۴۳ میلیارد تومان تسهیلات برای ۶۲۵ طرح کشاورزی پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری زمینه ایجاد و تثبیت اشتغال یک هزار و ۹۰۰ نفر کشاورز و بهره بردار را در استان فراهم کرده است.

بهدانی اظهار داشت: تاکنون تسهیلات تمامی طرح‌های اشتغال که در بانک‌های عامل مصوب شده، پراخت شده است اما برخی طرح‌ها به دلیل نوسانات ارزی نیاز به متمم داشتند که برای این طرح‌ها مجدد درخواست اعتبار شده است.

وی با بیان اینکه ۶ طرح اشتغال پایدار روستایی و ملی در بخش کشاورزی به کارگروه ملی ارسال شده است تصریح کرد: اکنون تسهیلات طرح ملی گلخانه ۱۱ هکتاری در شهرستان سربیشه به مبلغ ۱۱ میلیارد تومان در حال پرداخت است.

مدیر امور سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اضافه کرد: همچنین یک قسط از تسهیلات طرح کشتارگاه صنعتی فردوس پرداخت شده و تسهیلات سه طرح کارخانه عصاره گیری گیاهان دارویی بشرویه، پرورش شترمرغ و زعفران نیز در کارگروه ملی در حال بررسی است.

وی بیان کرد: طرح ملی نوین زعفران به مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان با مشارکت سه استان نیز در حال بررسی است که سهم استان ما ۳۷ میلیارد تومان است و تاکنون ۱۳۰ کشاورز و بهره بردار استان در این زمینه شناسایی و معرفی شده اند.