هماهنگی بخش خصوصی و دولتی در ثبات قیمت‌های دام و طیور ضروری است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، هاشم ولی‌پورمطلق، در جلسه تودیع و معارفه  مدیر پشتیبانی امور دام خراسان‌جنوبی  اظهار کرد: شرکت پشتیبانی امور دام نهاده‌های مورد نیاز دامداران را با یک فرصت زمانی در اختیار آنان قرار می‌دهد تا ظرفیت نگهداری دام برای آن‌ها به وجود آید.

وی با بیان اینکه به این ترتیب آسیب دلالان برای دامداران کم می‌شود، افزود: در چند سال گذشته شرکت پشتیبانی خراسان‌جنوبی برای اولین بار بود که نهاده‌های دامداران را در اختیار دامداران با تعهد خود به صورت اعتباری قرار دهد.

رییس جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: این امر از خراسان‌جنوبی آغاز شد و سپس به سایر استان‌ها تسری پیدا کرد.

ولی‌پور مطلق با اشاره به جایگاه مجموعه پشتیبانی دام، تصریح کرد: امسال با تامین 50 درصد نقدینگی شرکت پشتیبانی پذیرفته که به صورت اعتباری نهاده‌های دامداران را در اختیار دامداران قرار دهد.

ولی‌پورمطلق با بیان اینکه بخش دوم کار در حوزه طیور است، افزود: نقش پشتیبانان امور دام در این زمینه نیز پررنگ است.

وی بیان کرد: معاونت پشتیبانی تولید و سرمایه‌گذاری شرکت سهامی پشتیبانی امور دام مسئولیت قانونی تامین نهاده و خرید محصول را ندارد چرا که نقشی را که پشتیبانی امور دام می‌تواند ایفا کند در تنظیم بازار بسیار مؤثر است.

رییس جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: شرکت پشتیبانی تولید و سرمایه‌گذاری شرکت سهامی پشتیبانی امور دام در جلوگیری از ضرر و زیان مرغداران و جلوگیری از پایین‌آوردن قیمت‌ها نقش خود را به خوبی ایفا می‌کند.

ولی‌پورمطلق با بیان اینکه تشکل‌های بخش نیز در مواقع لازم نگرانی‌ها را به ما منتقل کردند، افزود: عملکرد این بخش به نسبت سال‌های گذشته بسیار ارتقا یافته است.

وی با بیان اینکه این مجموعه با کمبود نیروی انسانی مواجه است، یادآور شد: امیدواریم معاون جدید با درنظر گرفتن محدودیت‌های مجموعه و با ارتباط خوب با مجموعه پشتیبانی تهران ظرفیت‌های خوبی برای استان فراهم آورد.

در ادامه این مراسم معاون پشتیبانی تولید و سرمایه‌گذاری شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشورگفت: باید با یک برنامه منسجم و مدیریت هماهنگ بین بخش خصوصی و دولتی بتوانیم یک ثبات در روند تولید و قیمت‌ها ایجاد کنیم.

محمدرضا حزبئیبا بیان اینکه تولید یکی از کارهایی است که ریسک و مشکل فراوان دارد، افزود: در مرحله اول تصور می‌شود پشتیبانی تولید و سرمایه‌گذاری شرکت سهامی پشتیبانی امور دام موظف است تمام نیازهای دام را تامین کند، اما ساختار تشکیلاتی و توان امکان این امر را فراهم نمی‌کند.

معاون پشتیبانی تولید و سرمایه‌گذاری شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور بیان کرد: در شرایط تحریم بالای 12 تا 13 درصد نیاز کشور را توانستیم ذخیره کردیم.

حزبئی ادامه داد: باید به گونه‌ای عمل شود که بخش تولید ضرر نکند و مصرف‌کننده نیز از تولیدات و قیمت‌ها راضی باشد.

وی اظهار کرد: شرکت سهامی پشتیبانی امور دام از ترکیب سه شرکت گوشت، علوفه و طیور شکل گرفته است.

معاون پشتیبانی تولید و سرمایه‌گذاری شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور تصریح کرد: این شرکت بسیاری  از وظایف را به بخش خصوصی واگذار کرده است.

حزبئی با بیان اینکه بخش خصوصی قادر است این پتانسیل را مدیریت کند، اظهار کرد: باید کاری کنیم که کیفیت تولید با استانداردهای دنیا هماهنگ باشد.

وی گفت: در کشور کشتارگاه‌هایی را ساختیم که در بعضی از کشورهای اروپایی مشابه آن وجود ندارد، اما نتیجه آن چندان خوب نیست.

معاون پشتیبانی تولید و سرمایه‌گذاری شرکت سهامی پشتیبانی امور دام یادآورشد: باید روی تکنیک، کار کرده و بخش خصوصی را نیز توانمند کنیم.

در پایان مراسم از خدمات «محمد عصاریان» تقدیر و «مهدی روشن» به  عنوان سرپرست اداره کل پشتیبانی امور دام خراسان جنوبی معرفی شد.