محمدی گفت: برای نخستین بار در شرق کشور مرکز توسعه فناوری‌های زرشک و عناب در قاین افتتاح می‌شود تا ارتباط شرکت‌های دانش بنیان و کشاورزان تقویت شود. 

به گزارش کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات جشنواره ملی زرشک خراسان جنوبی؛ «محمد محمدی »در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: جشنواره ملی زرشک در خراسان جنوبی، پایتخت زرشک جهان از 21 تا 27 مهر در پنج شهرستان زیرکوه، قاینات، درمیان، بیرجند و سربیشه برگزار می‌شود.

فرماندار قاین با بیان اینکه جشنواره زرشک قاینات در روز ولادت حضرت محمد (ص) و 22 مهرماه برگزار می شود، افزود: همزمان با برگزاری این جشنواره، مرکز دانش بنیان زرشک و عناب  هم آغاز به کار می کند.

محمدی در ادامه با اشاره به افتتاح مرکز توسعه فناوری‌های زرشک و عناب در قاین، افزود: با افتتاح این مرکز برای نخستین بار در شرق کشور مباحث  آموزش و بحث توسعه فناوری‌های زرشک، جمع آوری و نگهداری، شرکت‌های دانش بنیان و مطالعات جدید بر روی محصول انجام خواهد شد،

وی از حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی در روز جشنواره زرشک خبر داد و گفت: در حال رایزنی برای حضور سایر مسئولان کشوری در این جشنواره هستیم تا بتوانیم محصول زرشک را در سطح ملی و بین المللی معرفی کنیم.

وی با اشاره به قطب تولید زرشک در استان و شهرستان قاین گفت: 40 درصد زرشک استان خراسان جنوبی محصول شهرستان قاین است و در حال حاضر این شهرستان 12 هزار و 500 بهره بردار زرشک دارد.

وی با بیان اینکه مشکل بیشتر بهره برداران زرشک نگهداری و صادرات محصول به سایر کشور ها است، گفت: در زمان برداشت و نگهداری محصول زرشک آلودگی در زرشک به وجود می آید که نیاز به آزمایش‌ها و فناوری‌های جدید داریم لذا در این خصوص شرکت های دانش بنیان ورود کرده‌اند و مشکل حل خواهد شد.وی تصریح کرد: ارتباط شرکت‌های دانش بنیان و کشاورزان در دستور کار است و هدف از جشنوره زرشک هم همین منظور است تا بتوانیم صادرات زرشک را افزایش دهیم.

فرماندار قاین از تشکیل کمیته ها و جلساتی مخصوص هماهنگی جشنواره زرشک در قاین خبر داد و افزود: از محل مورد نظربرگزاری جشنواره بازدید و هماهنگی دستگاه‌های مورد نظر انجام شده است.

خراسان جنوبی پایتخت انحصاری زرشک جهان از 21 تا 27 مهر در پنج شهرستان زیرکوه، قاینات، درمیان، بیرجند و سربیشه جشنواره ملی زرشک برگزار می کند. گفتنی است 38 هزار زرشک کار خراسان جنوبی از اواسط شهریور کار برداشت این محصول را از سطح 19 هزار و 485 هکتار از اراضی کشاورزی آغاز کرده اند تا 84 هزار تن زرشک را روانه بازار کنند.